GN: Szkoła broni się przed... rodzicami

Mijają lata, a w polskiej szkole jedno się nie zmienia – trwa permanentna reforma programowa. Ta najnowsza od września wkracza do liceów, zawodówek i techników.

Negatywne opinie ekspertów, apele publicystów, nawet głodówki rodziców nie były w stanie jej powstrzymać. Podobną konsekwencję wykazuje MEN w sprawie obniżenia wieku, od którego należy posyłać dzieci do szkoły. Także bojkot wydawców nie zmienia determinacji rządu w sprawie przygotowania e-podręczników, a protesty rodziców nie chronią nas przed zamykaniem szkół. Resort edukacji całkiem uodpornił się na krytykę praktycznie wszystkich środowisk. I robi swoje.

Poza tym w numerze:

 

Gdzie są chrześcijanie? [Joanna Bątkiewicz-Brożek]

Kościół umiera a chrześcijaństwo traci kolor – taki obraz wmawiają nam media. A w Rimini, w sercu Europy, spotkało się tysiące ludzi, którzy chrześcijaństwo realizują konkretnie. Na XXXIII Meetingu, spotkanie przyjaźni miedzy narodami, organizowanym przez CL (ruch Komunii i Wyzwolenia), przyjechało ok. 800 tys. osób zafascynowanych Obecnością i tajemnicą relacji człowieka do Nieskończoności. W polityce, ekonomii, w medycynie czy dziennikarstwie. - Jesteśmy tu razem, by przypominać sobie, że chrześcijaństwo jest w świecie nie po to, by być kontra kulturze dominującej, ale by odkryć w niej tajemnicę Ojca – opowiada Bernhard Scholz, od 30 lat działający w ruchu.

 

Gra o Instytut [Andrzej Grajewski]

Wszystkie kolejne rządy mają na sumieniu to, że IPN nie miał zabezpieczonego prawa do własnej siedziby. Najbardziej jednak obecna ekipa, rządząca od 5 lat, kiedy sprawy wokół budynku przy ul. Towarowej nabrały nowej dynamiki. Budynku przy ul. Towarowej nie można łatwo zastąpić innym pomieszczeniem biurowym. – W jego adaptację włożono blisko 17 mln zł. Naszpikowany jest elektroniką i różnymi systemami zabezpieczeń, których po prostu nie da się wypruć ze ścian i przenieść w inne miejsce – mówi prof. Andrzej Paczkowski, od początku zasiadający we władzach Instytutu. IPN jest ważną instytucją suwerennego państwa, jednym z elementów demokratycznego ładu oraz sprawiedliwości, i jeśli państwo samo siebie traktuje poważnie, ma obowiązek zapewnić Instytutowi podstawowe warunki do normalnej działalności. 

 

Albo Unia, albo wojna [Joanna Bątkiewicz-Brożek]

O sytuacji chrześcijan na świecie z Mario Mauro, byłym wiceprzewodniczącym Parlamentu Europejskiego rozmawia Joanna Bątkiewicz-Brożek. - To największe wyzwanie Europy – przypominać myśl ojców założycieli, chrześcijańskie korzenie, które wykoślawiono. To nie jest proste, bo nakładają się tu siły polityczne, konflikty interesów partii, media – mówi polityk. Oczy UE są zwrócone ku Polsce. Jesteście nasza nadzieją. Mówię to jako człowiek, który przeszedł wasz kraj na kolanach, od Krakowa po Częstochowę.

 

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
22°C Poniedziałek
wieczór
18°C Wtorek
noc
16°C Wtorek
rano
23°C Wtorek
dzień
wiecej »