Niemcy zaatakowali o świcie

Są wydarzenia w dziejach narodów, które nie tylko kształtują historyczną pamięć, ale odwołują się do ludzkich sumień - mówił na Westerplatte abp Sławoj Leszek Głódź podczas uroczystości upamiętniających 73. rocznicę wybuchu II wojny światowej.

Metropolita gdański dziękował też Bogu "za tych, co wtedy i później nie zwątpili w sens Ojczyzny, oddając swoje życie na siew wolności i pokoju". Uroczystości państwowe rozpoczęły się od przypomnienia okoliczności wybuchu II wojny światowej i obrony Westerplatte, zaprezentowanego przez grupy rekonstrukcji historycznej.

"Przychodzimy na Westerplatte w godzinie tamtego świtu sprzed 73 laty - na czuwanie, wspomnienie, modlitwę" - mówił abp Głódź. Jak dodał, "nie sposób zapomnieć tamtej godziny, nie sposób się od niej odwrócić, patrzeć na nią w sposób zimny, wyzbyty emocji".

"Są takie wydarzenia w dziejach ludzi i narodów, które nie tylko kształtują historyczną pamięć, ale odwołują się do ludzkich sumień" - tłumaczył metropolita gdański. - Nasza obecność tutaj jest kolejnym odwołaniem się do sumień i musi się z tym zmierzyć każde pokolenie - zaznaczył.

Atak sił hitlerowskich na Westerplatte nie zaczął się o "świcie jutrzenki", ale o świcie, który rozpoczął misterium zła - mówił dalej abp Głódź. - Pragniemy dziś podziękować Bogu za tych, co wtedy i później nie zwątpili w sens Ojczyzny, braterstwa, miłości, żołnierskiego etosu, oddając swoje życie na siew wolności, pokoju - na tylu frontach, w łagrach - podkreślił hierarcha.

Minister obrony narodowej Tomasz Siemoniak przypomniał, że każdy Polak staje na Westerplatte z poczuciem wielkiego ciężaru historii. - Tutaj zaczęła się najstraszniejsza z wojen dla naszego narodu, która przyniosła milionom Polaków śmierć, cierpienie, poniżenie. Po 1 września 1939 nic nie było już takie, jak wcześniej, świat nie wrócił na swoje miejsce. Ale także tutaj nasi żołnierze bez wahania bohatersko podjęli walkę za sprawę dla siebie najważniejszą - za niepodległą Polskę - podkreślił.

W uroczystości tradycyjnie uczestniczyły kompanie honorowe wojsk, kombatanci i weterani II wojny światowej oraz związki ich zrzeszające wraz z pocztami sztandarowymi, parlamentarzyści, przedstawiciele rządu. Odczytany został apel pamięci poległych, złożono wieńce u stóp Pomnika Obrońców Wybrzeża na Westerplatte.

W południe metropolita gdański abp Sławoj Leszek Głódź odprawi uroczystą Mszę św. przy Pomniku Obrońców Poczty Polskiej w Gdańsku.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie... Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  1 2 3 4 5 6 7
  8 9 10 11 12 13 14
  15 16 17 18 19 20 21
  22 23 24 25 26 27 28
  29 30 31 1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11
  2°C Środa
  wieczór
  -1°C Czwartek
  noc
  -1°C Czwartek
  rano
  3°C Czwartek
  dzień
  wiecej »