Trzeba było nam czekać na ten dzień aż 65 lat. Tego miało nie być – mówił dziś metropolita Sawa, po poświęceniu Centrum Kultury Prawosławnej na warszawskiej Pradze. Ośrodek mieści się w budynku odzyskanym przez Cerkiew prawosławną przy ul. Cyryla i Metodego. W nieruchomości zabranej prawosławnym po drugiej wojnie światowej przez komunistów, mieściła się osławiona komenda milicji, a następnie zajmowała go policja.
Uroczystość odbyła się dniu święta patrona prawosławnej diecezji warszawsko – bielskiej, św. Hioba Poczajowskiego, dlatego do soboru katedralnego św. Marii Magdaleny zjechało się licznie duchowieństwo z całej eparchii. Przybyła także ihumenia żeńskiego klasztoru prawosławnego na Grabarce, matka Hermiona.
Ceremonię poprzedziła liturgia w katedrze, sprawowana pod przewodnictwem prawosławnego metropolity Warszawy i całej Polski Sawy, w asyście biskupa supraskiego Jerzego. W słowie pasterskim zwierzchnik Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego zachęcił wiernych, aby brali przykład ze św. Hioba Poczajowskiego, mnicha żyjącego na przełomie XVI i XVII w. oraz odważnie trwali przy wierze ojców. Wspomniał także metropolitę Dionizego, twórcę polskiej autokefalii, budowniczego domu świętych Cyryla i Metodego.
Druga część uroczystości odbyła się w przylegającym do cerkwi budynku, gdzie znalazło siedzibę Centrum Kultury Prawosławnej. Po poświęceniu pomieszczeń głęboko wzruszony metropolita Sawa wspominał długoletnie starania Cerkwi o zwrot swego mienia i dziękował wszystkim, którzy przyczynili się do restauracji zniszczonego budynku. „To wielkie osiągnięcie naszej Cerkwi” – mówił metropolita. Stwierdził, że – po ludzku sądząc – tego wydarzenia miało nie być. Wspominał, że jeszcze nie tak dawno, gdy prowadził procesję wokół cerkwi, z pobliskiego aresztu dochodziły wrzaski.
Metropolita zaznaczył, że całość nie jest jeszcze ukończona. Zapowiedział, że niebawem nastąpi poświęcenie cerkwi pw. Świętych Cyryla i Metodego, która istniała przed wojną, a z której zostały jedynie drzwi i podłoga. „Żeście zniszczyli, ale oddali” – żartował gospodarz uroczystości zwracając się do przedstawicieli policji, poprzedniego użytkownika budynku. „To wielki dzień i triumf prawosławia” – mówili po uroczystości wierni.
W 2005 r. decyzją Komisji Regulacyjnej ds. Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego metropolii prawosławnej udostępniono niedużą część budynku przy u. Cyryla i Metodego zajmowanego przez policję i zezwolono na remont zewnętrzny całego kompleksu. Przekazaną część budynku w 2008 r. odremontowano i oddano do użytku. Zamieszkało w niej 26 studentów i cztery rodziny pracującego duchowieństwa przy katedrze metropolitalnej.
12 lutego 2010 roku przekazano Cerkwi klucze do całego budynku, który był bardzo zniszczony i wymagał kapitalnego remontu. Po dwóch latach prace zostały ukończone.
10 września br. dom przy ul. Świętych Cyryla i Metodego 4 w Warszawie został poświęcony jako Centrum Kultury Prawosławnej. Znajduje się tam kaplica świętych Cyryla i Metodego, sala muzealna, biblioteka, sale spotkań, pokoje gościnne i pokoje dla studentów, stołówka z zapleczem kuchennym. Ogólna powierzchnia budynku wynosi 3536 m². Koszta remontu wynoszą ponad 5 milionów zł.
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Osoby zatrudnione za granicą otrzymały 30 dni na powrót do Ameryki na koszt rządu.