Do życia w perspektywie wieczności i głoszenia chrześcijańskiej nadziei wezwał wyświęconych w ostatnich miesiącach biskupów kard. Tarcisio Bertone.
Watykański sekretarz stanu przewodniczył 12 września Mszy, którą rozpoczął się kurs, organizowany dla nich co roku w Rzymie przez Kongregację ds. Biskupów. Biorą w nim udział hierarchowie z różnych krajów świata, m.in. z Polski.
„Chrześcijanin, a tym bardziej kapłan i biskup, nie może dostosowywać się do świata z obawy przed krytyką czy pragnąc, by wszyscy mówili o nim dobrze” – podkreślił kard. Bertone. Przypomniał słowa Chrystusa z Ewangelii: „Biada wam, gdy wszyscy ludzie chwalić was będą. Tak samo bowiem przodkowie ich czynili fałszywym prorokom” (Łk 6, 26). „Jeśli ludzie nas krytykują dlatego, że nie przeżywamy wiernie naszego powołania i misji, musimy koniecznie zrobić rachunek sumienia i zmienić się – dodał purpurat. – Ale kiedy jesteśmy krytykowani za to, że nie kierujemy się kryteriami tego świata czy chwilową modą, mamy spokojnie trwać w wierności Ewangelii i autentycznemu nauczaniu Kościoła”. Nawiązując do wspomnienia liturgicznego Imienia Maryi, kardynał sekretarz stanu wskazał na Matkę Bożą jako wzór wierności Chrystusowi i Jego Ewangelii. Zwrócił uwagę, że istotą życia kapłana i biskupa jest posłuszeństwo wiary w szczodrej i wiernej służbie Kościołowi.
Jednym z uczestników kursu jest bp Janusz Stepnowski. Ordynariusz łomżyński jeszcze do niedawna pracował w Kongregacji ds. Biskupów i współorganizował te spotkania. „W tym roku w kursie bierze udział ok. 90 biskupów – poinformował bp Stepnowski. – Jest to rodzaj prezentacji Kurii Rzymskiej i jej działalności. Kurs to taka pomoc, jak biskupi mogą radzić sobie w rozwiązywaniu różnych problemów i załatwianiu spraw. Dla tych z biskupów, którzy nie mieli okazji doświadczenia z bliska Kurii Rzymskiej jest to ważne i w pewnym sensie podobne do wizyty ad limina. Również między uczestnikami tworzy się wspólnota kościelna. Wymieniają się oni swoimi doświadczeniami i zamiarami duszpasterskimi, zawierają znajomości, które mogą być pomocne w konkretnej diecezji. Sama idea tych kursów rodziła się nie bez trudności, ale praktyka potwierdziła, że taka potrzeba istnieje wśród biskupów”.
Łączna liczba poległych po stronie rosyjskiej wynosi od 159,5 do 223,5 tys. żołnierzy?
Potrzebne są zmiany w prawie, aby wyeliminować problem rozjeżdżania pól.
Priorytetem akcji deportacyjnej są osoby skazane za przestępstwa.