Europosłowie przyjęli "sprawozdanie w sprawie przemysłowych i energetycznych aspektów ropy i gazu łupkowego".
Komisja Przemysłu, Badań Naukowych i Energii w Parlamencie Europejskim przyjęła dziś "sprawozdanie w sprawie przemysłowych i energetycznych aspektów ropy i gazu łupkowego". - Wolałbym, by ten raport był napisany bardziej jednoznacznym językiem. Ale główny cel negocjacji został spełniony - ten raport nie zaszkodzi polskim łupkom – powiedział poseł PiS do PE Konrad Szymański, który był sprawozdawcą konserwatystów (EKR) w sprawie przyjętego dziś raportu.
Raport uznaje że prawo unijne wystarczająco reguluje sektor gazu niekonwencjonalnego. Znalazły się w nim także zapisy o tym, że konieczne jest przeprowadzenie analiz pod kątem przemysłowego stosowania technologii wydobycia gazu łupkowego. - Udało się odrzucić najbardziej szkodliwe poprawki lewicy i zielonych, które wprost zmierzały do zainicjowania unijnej antyłupkowej legislacji – powiedział Szymański.
W raporcie podkreślono, że gaz niekonwencjonalny ma bardzo istotne znaczenie dla europejskiej gospodarki, szczególnie w kontekście bezpieczeństwa energetycznego i dywersyfikacji. - Należy bardzo uważnie przyglądać się zmianom, jakie Komisja Europejska będzie proponowała w obszarze polityki klimatycznej [...]. – powiedział poseł Szymański.
W najbliższych miesiącach raport Komisji Przemysłu, Badań Naukowych i Energii będzie głosowany na sesji plenarnej. - Trzeba zrobić wszystko, by takie brzmienie stanowiska PE utrzymać na sesji plenarnej, gdzie oponenci gazu łupkowego zapewne wrócą ze swoimi pomysłami – podkreślił poseł PiS do PE Konrad Szymański.
Grób został udostępniony wiernym w niedzielę rano. Przed bazyliką ustawiają się długie kolejki.
Do awarii doszło ok. godz. 12.30. W Madrycie nie działają m.in. sygnalizacja świetlna i metro.
Uprawnionych do głosowania jest 135 kardynałów, którzy nie ukończyli 80 lat.
Obowiązujące zasady mają uwolnić proces wybory papieża od nacisków władz świeckich.
Nieoficjalnie wiadomo, że kardynałowie są za tym, by zaczęło się ono 5 lub 6 maja.
Jednocześnie powiedział, żę jest zaskoczony i zawiedziony dalszym rosyjskim bombardowaniem Ukrainy.
Duchowny odwiedza Polskę. Spotka się z prezydentem Andrzejem Dudą.