Przeciwko kwestionowaniu prawa katolików - świeckich i duchownych - do udziału w debacie publicznej opowiedzieli się senatorowie uczestniczący w środowej debacie nad projektem uchwały w tej sprawie. Senacka komisja ustawodawcza rekomenduje odrzucenie projektu.
W projekcie czytamy m.in.: "Senat RP wzywa te wszystkie siły polityczne, które starają się budować swoją obecność w debacie publicznej na kwestionowaniu prawa Kościoła do równoprawnego w niej udziału, do zaprzestania tego typu działań". Pod projektem podpisali się senatorowie z PiS i Solidarnej Polski, a także senator PO Jan Filip Libicki.
Senator Kazimierz Jaworski (SP) przekonywał w środowej dyskusji nad projektem, że uchwała jest odpowiedzią na "ataki, których nie było w ostatnich latach socjalizmu", a które "godzą w wielowiekowy ład w Polsce".
"Takie zachowania należy potępić w zarodku. Katolicy piastujący funkcje publiczne mają obowiązek zabrać głos w tej sprawie" - mówił Jaworski.
Z kolei senator Andrzej Pająk (PiS) ocenił, że w Europie rośnie agresja wobec chrześcijan, którzy bywają dyskryminowani np. w miejscu pracy. "Należy reagować, zanim dyskryminacja przerodzi się w prześladowanie. Milczenie oznacza zgodę na takie zachowanie" - przekonywał.
Więcej głosów w dyskusji nie było. "Trochę przegraliśmy z piłką" - przyznał Jaworski. Równolegle toczył się bowiem mecz Polska-Anglia na Stadionie Narodowym w Warszawie.
Autorzy projektu protestują przeciwko poglądom, które - jak twierdzą - publicznie głoszą przedstawiciele Ruchu Palikota, jakoby "hierarchowie Kościoła katolickiego nie mieli prawa wypowiadać się publicznie, powołując się na swoją funkcję, gdyż stanowi to naruszenie demokracji i rozdziału Kościoła od państwa".
"Stanowczo protestujemy przeciwko takiemu stawianiu sprawy. Tego typu poglądy stanowią nawiązanie do najgorszych lewicowo-totalitarnych tendencji, które dokonały duchowego spustoszenia naszego kontynentu w ciągu kilku ostatnich wieków i pociągnęły za sobą miliony ofiar" - czytamy w uzasadnieniu projektu.
"Stosowne organy powinny zbadać, czy partia polityczna głosząca tego typu poglądy ma prawo działać w świetle obowiązujących przepisów" - napisano w uzasadnieniu projektu.
Senackie biuro prasowe poinformowało PAP po godz. 19, że nie ustalono jeszcze terminu głosowania nad projektem.
Na placu Żłobka przed bazyliką Narodzenia nie było tradycyjnej choinki ani świątecznych dekoracji.