Rozwiedzeni nie są wykluczeni z Kościoła

Prefekt Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów oświadczył, że Eucharystia jest podstawą nowej ewangelizacji.

W rozmowie z agencją ACI Prensa kard. Antonio Cañizares Llovera wyjaśnił, że Eucharystia rodzi „nowych ludzi” i „nową rzeczywistość, w której żyje się miłością i jest się świadkiem Boga żywego”. - Dlatego Eucharystia jest nieodzowna dla nowej ewangelizacji. Nie będzie nowej ewangelizacji, jeśli nie postawimy Eucharystii znacznie bardziej w centrum naszego życia - zarówno księży, jak i wszystkich chrześcijan - wskazał hiszpański purpurat. Jego zdaniem nowa ewangelizacja wręcz nie ma przyszłości, jeśli jej ośrodkiem nie będzie Eucharystia.

Mówiąc o udzielaniu tego sakramentu osobom rozwiedzionym, żyjącym w nowych związkach, prefekt Kongregacji przyznał, że mogą one uczestniczyć w Eucharystii, jednak nie w pełni, gdyż nie „żyją w pełnej komunii z Kościołem”, którą oznacza Eucharystia. W tych „bolesnych sytuacjach” Kościół proponuje takim osobom „komunię duchową, która jest pragnieniem komunii”.

Kard. Cañizares zauważył, że sakrament Eucharystii polega najpierw właśnie na komunii duchowej, poprzez którą człowiek jednoczy się z Chrystusem w chwili sprawowania Najświętszej Ofiary, aby dopiero później przyjąć komunię eucharystyczną. Jedna nie może istnieć bez drugiej, o czym w adhortacji apostolskiej „Familiaris consortio” pisał bł. Jan Paweł II.

Hierarcha przypomniał też list Kongregacji Nauki Wiary do biskupów w 1994 r., w którym potwierdzono, że osoby rozwiedzione, które zawarły ponowne związki małżeńskie nie mogą przyjmować komunii świętej, gdyż małżeństwo jest obrazem nierozerwalnej relacji między Chrystusem i Kościołem. Z tego względu, aby móc przystępować do sakramentów pokuty i Eucharystii, muszą one najpierw uregulować swoją sytuację matrymonialną przed sądem kościelnym.

Przywołał też zalecenie bł. Jana Pawła II, by pary takie uczestniczyły w życiu Kościoła na tyle, na ile jest to możliwe: chodząc na Mszę, adorację eucharystyczną, spełniając pobożne praktyki i przyjmując komunię duchową.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
 • benek
  29.10.2012 23:12
  trzeba być człowiekiem i rozumieć a przynajmniej próbować
 • GOSC
  30.10.2012 09:18
  znam ludzi ktozy ida do komuniu i zaraz przeklinaja wzywaja BOGA i syna jego nada remnie nie raz slyszalam jak Boga slow rozmowie nie miala by sie czego wyspowiadac tak poiedziala popatrzala na niom zloscia i za smocilo serce moje jak ludzie zatwardzaja serca przed PANEM A PRZYKAZANIE WYRAZNIE MOWI NIE WZYWAJ PANA BOGA NA DAREMNIE BOG NIE PODARUJE WYSTEPKU
 • news
  30.10.2012 17:05
  No ja ludzie nie wiem. Nie wypowiadam się, choć w wielu sprawch mam swoje zdanie. Albo albo. Albo małżeństwo sakramentalne albo jak ktoś napisał, małżeństwa sakramentalne i niesakramentalne. Jestem rozwiedziona i do komunii przystępuję, bo nie żyję w cudzołóstwie. Nie wiem czy bym mogła to zrobić gdybym żyła. Nie wiem , bo nie jestem i nie byłam w takiej sytuacji. Jeśli będę to Wam napiszę. Trochę się to kłóci na pierwszy rzut oka. Z koleii uczestniczenie we mszy bez komunii wydaje się czasem straconym i takim który nic nie daje.
  Z prywatnego punktu widzenia mogę Wam jeszcze napisać, że czasem się zastanawiam Panie Boże czy naprawdę jestem godna aby Cię przyjąć i przychodzą mi z pomocą ludzie obok , którzy pędzą do komunii wszyscy wiemy co i jak.
 • Daniel
  31.10.2012 13:53
  Ja myślałem że kongregacja zatwierdziła iż mogą przystępować do komunii :).Ten ''obrazek'' mógłby to sugerować.Nie był to dobry pomysł by wklejać to zdjęcie.. moim zdaniem oczywiście.I tak rodzą się medialne spekulacje.
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie... Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  26 27 28 29 30 1 2
  3 4 5 6 7 8 9
  10 11 12 13 14 15 16
  17 18 19 20 21 22 23
  24 25 26 27 28 29 30
  31 1 2 3 4 5 6
  9°C Sobota
  rano
  13°C Sobota
  dzień
  15°C Sobota
  wieczór
  12°C Niedziela
  noc
  wiecej »