Reklama

Abp Zollitsch o Komunii dla rozwiedzionych

Abp Robert Zollitsch nazwał opublikowane przez archidiecezję Fryburga Bryzgowijskiego wytyczne duszpasterskie wobec osób rozwiedzionych, które ponownie zawarły związek małżeński, jako "głos w dyskusji" jaka ma miejsce w łonie Konferencji Biskupów Niemiec.

Reklama

Zdaniem przewodniczącego niemieckiego episkopatu, ten "tymczasowy impuls" nie powinien w żadnym wypadku być uważany za obowiązujący na poziomie całego kraju.

W liście skierowanym do wszystkich katolickich biskupów Niemiec administrator fryburskiej archidiecezji uznał za konieczne wyjaśnienie wszystkich kwestii na poziomie Kościoła powszechnego, dotyczących niezakończonego jeszcze procesu kształtowania duszpasterstwa osób rozwiedzionych, które ponownie zawarły związek małżeński.

Opublikowane w miniony poniedziałek przez wydział duszpasterski archidiecezji Fryburga "wytyczne" po raz pierwszy opisują, czy i w jaki sposób osoby rozwiedzione, które zawarły ponownie związek małżeński, mogą przystąpić za aprobatą kościelną do sakramentu pokuty i Eucharystii. Abp Zollitsch podkreślił w liście, że dokument został opublikowany bez jego wiedzy i w większości mediów zaprezentowany przesadnie i w sposób uproszczony. "Nie oddaje to sprawiedliwie istoty tego delikatnego tematu" - zaznaczył abp Zollitsch.

Opublikowana w miniony poniedziałek propozycja wytycznych duszpasterskich archidiecezji Fryburga wobec osób rozwiedzionych, którzy zawarli powtórnie związki małżeńskie, odbiła się szerokim echem tak wewnątrz Kościoła, jak i w mediach. Obok wyrazów aprobaty, pojawiły się także głosy sceptyczne płynące z innych niemieckich diecezji oraz z Watykanu. "Wytyczne" opublikowane przez wydział duszpasterski fryburskiej kurii po raz pierwszy opisują jak katolicy po rozwodzie, którzy zawarli ponownie związek małżeński, mogą z oficjalnym pozwoleniem przystępować do sakramentu pokuty i Eucharystii.

Watykański rzecznik ks. Federico Lombardi przestrzegł przed proponowaniem w tej sprawie przez poszczególne osoby czy instytucje lokalne szczególnych rozwiązań, które mogą spowodować zamieszanie. "Bardzo ważne jest zwołanie Synodu Nadzwyczajnego na temat duszpasterstwa rodzin. To sposób, w jaki papież zamierza kontynuować drogę refleksji i pielgrzymowania Kościoła, z odpowiedzialnym udziałem episkopatu różnych części świata. Jest rzeczą słuszną, iż Kościół wspólnotowo zastanawia się i modli, podejmując najważniejsze wspólne wytyczne duszpasterskie - takie jak duszpasterstwo rodzin - pod przewodnictwem papieża i biskupów. Zwołanie Synodu Nadzwyczajnego w 2014 r. wyraźnie wskazuje tę drogę. W tym kontekście proponowanie partykularnych rozwiązań duszpasterskich przez osoby czy instytucje lokalne może grozić spowodowaniem zamieszania. Dobrze podkreślić znaczenie prowadzenia pielgrzymowania w pełnej jedności wspólnoty kościelnej" - napisał w komunikacie rzecznik Watykanu.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
3°C Środa
dzień
3°C Środa
wieczór
0°C Czwartek
noc
-1°C Czwartek
rano
wiecej »

Reklama