Biskupi Niemiec ws. rozwiedzionych

Konferencja Biskupów Niemiec po raz kolejny zajęła stanowisko na temat osób rozwiedzionych żyjących w nowych związkach cywilnych. Większość z biskupów opowiada się za tym aby w poszczególnych, uzasadnionych przypadkach dopuszczać takie osoby do sakramentu pojednania i Eucharystii.

Natomiast mniejszość hierarchów chce aby utrzymać dotychczasowe regulacje zgodnie z którymi osoby rozwiedzione, które zawarły nowe związki, choć nadal należą do Kościoła i są częścią kościelnych wspólnot, to z zasady nie mogą być dopuszczone do sakramentów. Wszyscy biskupi są zgodni co do jednego, aby zintensyfikować opiekę duszpasterską wobec tych, którzy doświadczyli rozkładu pożycia małżeńskiego i wstąpili w nowe związki. Stanowisko niemieckiego episkopatu opublikowano wczoraj w Bonn.

Dokument nosi tytuł: "Teologicznie odpowiedzialne i duszpastersko odpowiednie drogi towarzyszenia osobom rozwiedzionym w nowych związkach". Jego test został przyjęty w czerwcu br. przez znaczącą większość biskupów Rady Stałej Konferencji Biskupów Niemiec. Opublikowano go z sześciomiesięcznym opóźnieniem. Dokument powstał w ramach prac przygotowawczych episkopatu do III Nadzwyczajnego Zgromadzenia Ogólnego Synodu Biskupów, który obradował w Watykanie w dniach 5-19 października na temat „Wyzwania duszpasterskie dla rodziny w kontekście nowej ewangelizacji”.

"Opieka duszpasterska nad wiernymi, którzy mają rozwód cywilny i żyją w nowych związkach jest dla wielu zaangażowanych w życie Kościoła katolików testem dla jego wiarygodności Kościoła" - napisali biskupi. Podczas prezentacji dokumentu przewodniczący niemieckiego episkopatu, kard. Reinhard Marx podkreślił, że temat ten należy do pilnych wyzwać stojących przed duszpasterstwem małżeństwa i rodziny na całym świecie.

W dokumencie episkopatu szczegółowo są rozważane teologiczne i społeczne problemy dotyczące rodziny. "Nauczanie Kościoła i duszpasterstwo muszą uwzględniać Jezusowy nakaz nierozerwalności małżeństwa jak również jego orędzie Bożej Miłości wobec tych którzy są winni" - czytamy w dokumencie. Równocześnie biskupi podkreślają, że wykluczanie osób rozwiedzionych żyjących w nowych związkach nie jest już zrozumiałe dla wielu zaangażowanych katolików jak i księży. "Wśród księży dochodzi do sytuacji, że postępują wbrew wskazówkom Kościoła, ponieważ nie dają się one zastosować w ich duszpasterskiej praktyce" - napisali biskupi.

Kard. Marx podkreślił, że ze strony biskupów nie byłoby w porządku, jednakowo potraktować wszystkie osoby rozwiedzione żyjące w nowych związkach. Dlatego biskupi proponują zróżnicowane rozwiązania, które byłyby uzasadnione w poszczególnych przypadkach i pod określonymi warunkami umożliwiałyby dopuszczenie do sakramentów.

Swój sceptycyzm wobec dopuszczania do sakramentów pokuty i Eucharystii osób rozwiedzionych żyjących w nowych związkach wyrazili biskupi Pasawy i Ratyzbony. "Ze względów teologicznych nie widzę obecnie żadnych możliwych regulacji, które dopuszczałyby rozwiedzionych żyjących w nowych związkach do sakramentów, a które równocześnie nie podważałby nauczania o nierozerwalności małżeństwa" - powiedział biskup Pasawy Stefan Oster w rozmowie z dziennikiem "Passauer Neuen Presse".

Centralny Komitet Katolików Niemieckich (ZdK) przyjął publikację dokumentu jako "znak zaufania". "Tym samym Konferencja Biskupów dała ważny impuls dla dalszego dialogu w Kościele" - uważa przewodniczący ZdK Alois Glück. Zaznaczył, że ZdK chce się włączyć w pracę nad znalezieniem drogi, która dopuszczała by rozwiedzionych żyjących w nowych związkach do sakramentów, odpowiedzialnie uwzględniając poszczególne przypadki.

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| KOMUNIA, ROZWÓD

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
 • Sluga
  25.12.2014 12:53
  Nic w Piśmie się nie zmieniło! Ale Kościół się zmienił i zmienia. Więc albo jesteśmy obłudnikami albo uznamy, że Kościół się zmienia poprzez działanie Ducha Świetego. W innym wypadku rola świętych Kościoła nie miała by sensu np. Faustyny.

  Jak często widzicie aby nasi pasterze kroczyli drogą siedemdziesięciu dwoch (Łk 10).

  „Następnie wyznaczył Pan jeszcze innych siedemdziesięciu dwóch i wysłał ich po dwóch przed sobą do każdego miasta i miejscowości, dokąd sam przyjść zamierzał.
  Powiedział też do nich: «Żniwo wprawdzie wielkie, ale robotników mało; proście więc Pana żniwa, żeby wyprawił robotników na swoje żniwo. Idźcie, oto was posyłam jak owce między wilki. Nie noście z sobą trzosa ani torby, ani sandałów; i nikogo w drodze nie pozdrawiajcie! Gdy do jakiego domu wejdziecie, najpierw mówcie: Pokój temu domowi! Jeśli tam mieszka człowiek godny pokoju, wasz pokój spocznie na nim; jeśli nie, powróci do was. W tym samym domu zostańcie, jedząc i pijąc, co mają: bo zasługuje robotnik na swoją zapłatę. Nie przechodźcie z domu do domu. Jeśli do jakiego miasta wejdziecie i przyjmą was, jedzcie, co wam podadzą; uzdrawiajcie chorych, którzy tam są, i mówcie im: Przybliżyło się do was królestwo Boże”.
 • M.
  28.12.2014 17:02
  Pismo Święte(czyli wola Boża) nie pozostawia złudzeń co do podejścia na temat małżeństwa. Jeżeli Kościół zacząłby dostosowywać wiarę do ludzi, nie pozostanie mi nic innego aniżeli odejść od Kościoła, bo to nie wiara ma się dostosować do ludzi, a ludzie do wiary. Protestanci dostosowują wiarę do ludzi, i tutaj nie mam wątpliwości że owoce ich nauki są zepsute, kobiety biskupki, księża homoseksualiści, etc. Tej sodomii nie chce w Kościele apostolskim.
 • M.R.
  28.12.2014 18:36
  Tyle, tu dyskusji o niczym, a przecie w tekście jest WSZYSTKO: "Centralny Komitet Katolików Niemieckich (ZdK) przyjął publikację dokumentu jako "znak zaufania". "Tym samym Konferencja Biskupów dała ważny impuls dla dalszego dialogu w Kościele" - uważa przewodniczący ZdK Alois Glück. Zaznaczył, że ZdK chce się włączyć w pracę nad znalezieniem drogi, która dopuszczała by rozwiedzionych żyjących w nowych związkach do sakramentów"
  Nie wydaje mi się by ta dyskusja pod artykułem miała jakikolwiek sens. W niemieckim Kościele katolickim mamy kolejną schizmę i to jest rzeczywisty problem, a nie dyskusje dyscyplinarne. Swoją drogą jest to kolejny artykuł KAI z cyklu: Jak podać informację by dezinformować czytelników? Mistrzostwo Polski się należy.
 • Anna
  28.12.2014 19:50
  Czy biskupi niemieccy szykują kolejną, znów tragiczną w skutkach, REFORMACJĘ???
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie... Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  26 27 28 29 30 1 2
  3 4 5 6 7 8 9
  10 11 12 13 14 15 16
  17 18 19 20 21 22 23
  24 25 26 27 28 29 30
  31 1 2 3 4 5 6
  9°C Sobota
  rano
  13°C Sobota
  dzień
  15°C Sobota
  wieczór
  12°C Niedziela
  noc
  wiecej »