Wiara jest aktem osobistym, ale obcy jest jej wszelki indywidualizm. Wierzymy dzięki Kościołowi i we wspólnocie Kościoła – mówił Benedykt XVI na audiencji ogólnej.
W kolejnej katechezie o wierze Papież skupił się na jej eklezjalnym charakterze. Tak jego słowa zostały streszczone dla polskich uczestników audiencji.
„Wyznając naszą wiarę, zarówno w chwili przyjęcia sakramentu Chrztu, jak również recytując «Credo» podczas niedzielnej Mszy św., jakkolwiek wypowiadamy je co prawda w pierwszej osobie liczby pojedynczej, ale czynimy to jednocześnie wspólnotowo, łącząc ze wszystkimi, których jednoczy ta sama wiara i miłość Boga. Katechizm Kościoła Katolickiego przypomina, że «Wiara jest aktem eklezjalnym. Wiara Kościoła poprzedza, rodzi, prowadzi i karmi naszą wiarę. Kościół jest Matką wszystkich wierzących. Nie może mieć Boga za Ojca, kto nie ma Kościoła za Matkę» (181). W Dniu Zesłania Ducha Świętego wspólnota apostołów otrzymała Boży impuls, moc głoszenia ewangelicznej prawdy o zbawieniu, podjęła misję przepowiadania powierzoną przez Zmartwychwstałego Chrystusa. Kościół od początku staje się miejscem przekazu wiary, głoszenia Bożego Słowa, celebracji sakramentów, zachowania Tradycji. Sobór Watykański II przypomniał, że Bóg pragnie zbawić ludzi tworząc z nich jedną wspólnotę Ludu Bożego. Wiara osobista rodzi się, wzrasta i dojrzewa we wspólnocie Kościoła”.
Benedykt XVI zauważył, że wspólnotowość wiary Kościoła wyraża się również w jej nieprzerwanym przekazywaniu, czyli Tradycji. „Dzięki temu również i my mamy dostęp do pierwotnego orędzia Chrystusa” – powiedział Papież.
„Istnieje nieprzerwany łańcuch życia Kościoła, głoszenia Słowa Bożego, sprawowania sakramentów, który dociera do naszych czasów – kontynuował Ojciec Święty. – Nazywamy to Tradycją. Ona daje nam pewność, że to, w co wierzymy jest pierwotnym przesłaniem Chrystusa, głoszonym przez apostołów. Rozpowszechniona dziś tendencja, by spychać wiarę do sfery prywatnej, jest sprzeczna z samą naturą wiary. Potrzebujemy Kościoła dla potwierdzenia naszej wiary i by móc doświadczyć darów Boga: Jego Słowa, sakramentów, pomocy łaski i świadectwa miłości. W świecie, w którym indywidualizm wydaje się określać relacje między ludźmi, czyniąc je coraz bardziej kruchymi, wiara wzywa nas do bycia Ludem Bożym, Kościołem, tymi, którzy niosą miłość i wspólnotę z Bogiem całej ludzkości”.
W niektórych przypadkach pracownik może odmówić pracy w święta.
Poinformował o tym dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.