Clinton: budowa osiedli izraelskich to krok wstecz

Sekretarz stanu USA skrytykowała zapowiedź Izraela budowy 3 tys. mieszkań dla żydowskich osadników na Zachodnim Brzegu i we Wschodniej Jerozolimie

"Niech mi będzie wolno powtórzyć, że ta administracja - podobnie jak poprzednie - mówiły Izraelowi bardzo wyraźnie, że tego rodzaju działalność jest krokiem wstecz na drodze do wynegocjowanego pokoju między Izraelem i Palestyńczykami" - powiedziała Clinton.

Sekretarz stanu złożyła to oświadczenie w obecności izraelskich ministrów obrony i spraw zagranicznych Ehuda Baraka i Avigdora Liebermana.

Clinton zaapelowała ponownie o "pokój między Izraelem i wszystkimi Palestyńczykami pod przewodnictwem ich prawowitej władzy, Autonomii Palestyńskiej".

Zdaniem sekretarz stanu "nawet jeśli nie uda się osiągnąć wszechstronnego porozumienia regulującego wszystkie niezwykle skomplikowane zagadnienia, to w interesie Izraela leży podejmowanie prób".

 

"Jestem wyjątkowo zaniepokojony informacjami mówiącymi o planach izraelskiego rządu dotyczących zatwierdzenia budowy 3 tysięcy nowych mieszkań" na Zachodnim Brzegu Jordanu i we Wschodniej Jerozolimie - podkreślił w komunikacie brytyjski minister spraw zagranicznych.

"Wielka Brytania radzi izraelskiemu rządowi, aby odwołał tę decyzję" - wezwał Hague, przypominając, że "osadnictwo żydowskie jest nielegalne w świetle prawa międzynarodowego".

"Jeśli plany te zostaną zrealizowane, wpłyną na sytuację w regionie w stopniu, który sprawi, że jeszcze trudniej będzie o rozwiązanie (konfliktu izraelsko-palestyńskiego - PAP) w postaci utworzenia dwóch państw z Jerozolimą jako podzielonym miastem-stolicą" - podkreślił.

Według ministra plany te mogłyby "naruszyć reputację Izraela i zrodzić wątpliwości co do zapowiadanej woli osiągnięcia pokoju z Palestyńczykami".

Wielka Brytania była jednym z państw, które wstrzymały się w czwartek od głosu na forum Zgromadzenia Ogólnego ONZ podczas głosowania w sprawie podniesienia statusu Autonomii Palestyńskiej do statusu nieczłonkowskiego państwa obserwatora w ONZ.

 

Palestyński prezydent Mahmud Abbas wezwał w piątek Izrael do wznowienia rozmów pokojowych. Wysunął jeden warunek: Izrael ma zaprzestać kolonizacji palestyńskich terenów okupowanych, tj. budowy nowych osiedli na Zachodnim Brzegu i we Wschodniej Jerozolimie.

O podjęcie na nowo rokowań izraelsko-palestyńskich wystąpili prezydent Francji Francois Hollande i wielu innych europejskich przywódców oraz Stolica Apostolska a także m.in. Chiny, Egipt, Jordania.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
28 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
3°C Poniedziałek
noc
0°C Poniedziałek
rano
3°C Poniedziałek
dzień
3°C Poniedziałek
wieczór
wiecej »