Syria: Rebelianci wybrali wspólne dowództwo

Prowadzący od lutego 2011 roku zbrojną walkę z reżimem prezydenta Baszara el-Asada wybrali na konferencji w tureckim mieście Antalya wspólne 30-osobowe dowództwo.

Według nich wśród tych 30 ludzi jest wielu stronników Bractwa Muzułmańskiego i salafitów, ale nie ma tam większości oficerów wyższych rang, którzy zdezerterowali z syryjskich wojsk rządowych.

"Dowództwo zostało zorganizowane w kilka segmentów. Jesteśmy obecnie w trakcie wybierania przywódcy wojskowego oraz tworzenia politycznych biur łącznikowych dla każdego regionu" - powiedział agencji Reuters jeden z delegatów, który zastrzegł sobie anonimowość.

W konferencji uczestniczyli także przedstawiciele państwowych agend bezpieczeństwa USA, Wielkiej Brytanii, Francji, krajów regionu Zatoki Perskiej oraz Jordanii. Odbyła się ona kilka dni przed obradami Przyjaciół Syrii - porozumienia kilkudziesięciu państw, deklarujących gotowość udzielenia rebeliantom pomocy pozawojskowej.

Inny delegat powiedział, że dwie trzecie członków dowództwa ma powiązania z Bractwem Muzułmańskim lub jest w politycznym sojuszu z tym ugrupowaniem, co przypomina skład cywilnego koalicyjnego kierownictwa opozycji, utworzonego w ubiegłym miesiącu w Katarze pod egidą Zachodu i państw arabskich.

Na szefa wspólnego dowództwa wybrano generała Selima Idrisa, byłego oficera armii prezydenta Baszara el-Asada. Pochodzi on z bardzo aktywnej w antyasadowskim powstaniu prowincji Hims. Do nowego wojskowego dowództwa weszli między innymi islamista Dżamal Maruf i Ahmad al-Issa z regionu al-Zawija w prowincji Idlib oraz pułkownik Abdelbasset al-Tawil, mający powiązania z salafitami w tej prowincji.

Co najmniej dwóch członków dowództwa reprezentujących sąsiednią prowincję Aleppo to salafici. Doszedł do nich również pułkownik Abdelkader Saleh, nie eksponujący swego profilu ideologicznego oficer zawodowy - podały źródła bliskie konferencji.

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| REBELIA, SYRIA

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
28 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
5°C Poniedziałek
dzień
6°C Poniedziałek
wieczór
4°C Wtorek
noc
2°C Wtorek
rano
wiecej »