Reklama

Wojsko żegna się z "antkami"

Ostatnie samoloty An-2, przez pilotów nazywane "antkami", zakończą w grudniu - po 56 latach eksploatacji - służbę w Wojsku Polskim. Oficjalne pożegnanie tych maszyn Siły Powietrzne zaplanowały na przyszły tydzień.

Reklama

Jak przypomniał rzecznik prasowy Dowództwa Sił Powietrznych ppłk Artur Goławski, An-2 były w wojsku wszechstronnie wykorzystywane - wykonywały zadania transportowe, łącznikowe, patrolowe, fotogrametryczne, służyły też do zrzucania skoczków spadochronowych. "Samoloty An-2 w różnych wersjach eksploatowano w Wojsku Polskim od 1956 roku, czyli przez rekordowe 56 lat" - powiedział PAP Goławski.

Najwięcej maszyn tego typu przewinęło się przez kolejne jednostki lotnictwa transportowego stacjonujące na lotnisku w Krakowie-Balicach oraz "Szkołę Orląt" w Dęblinie i lotnictwo Marynarki Wojennej. "Wiele pułków bojowych - lotniczych i lądowych - miało na stanie jedną lub dwie maszyny tego typu. Najwięcej samolotów An-2 było eksploatowanych w Wojsku Polskim w latach siedemdziesiątych, aż 115 sztuk - to mniej więcej tyle, ile obecnie mamy samolotów bojowych" - powiedział Goławski.

W sumie przez wojsko przewinęło się około 140 samolotów An-2. "Znaczna ich liczba po zakończeniu kariery wojskowej została przejęta przez instytucje cywilne, w tym aerokluby" - powiedział Goławski.

Ostatnim używanym przez wojsko "antkom" z końcem roku upływa resurs kalendarzowy na płatowiec. An-2 są też ostatnimi jednosilnikowymi maszynami transportowymi w lotnictwie wojskowym. "Wszystkie nowe samoloty transportowe użytkowane w lotnictwie Sił Zbrojnych RP są maszynami wielosilnikowymi, zatem szkolimy podchorążych już do latania +wielosilnikami+" - powiedział Goławski.

Na przyszły tydzień Siły Powietrzne zaplanowały w Radomiu oficjalne pożegnanie samolotów An-2. W tamtejszej 42. Bazie Lotnictwa Szkolnego są ostatnie dwa latające wojskowe samoloty tego typu. Kolejne cztery An-2 są jeszcze w Krakowie, ale skończył im się już resurs płatowca. Jak powiedział Goławski, uprawnienia do latania na An-2 ma jeszcze 15 pilotów, przy czym niektórzy mają prawo latać też innymi typami maszyn. "W listopadzie radomskie An-2 uczestniczyły jeszcze w szkoleniu instruktorów spadochronowych" - powiedział Goławski. Jak dodał, w latach 2011-12 oba radomskie antonowy wylatały ponad 1600 godzin.

Samolot An-2 to dzieło radzieckiego biura konstrukcyjnego Olega Antonowa. Pierwszy prototyp oblatano w 1947 r., a produkcję seryjną rozpoczęto dwa lata później. Od 1960 r. aż do 1996 r. maszynę produkowano także w zakładach w Mielcu (w latach 50. uruchomiono także produkcję w Chinach). Łącznie wyprodukowano ponad 16,5 tys. egzemplarzy, z tego w Polsce prawie 12 tys.

Ze względu na niezawodność, prostą konstrukcję, obsługę, łatwość pilotażu i konstrukcję dwupłatowca An-2 nazywany był czasem "kukuruźnikiem", tak samo jak słynny samolot Po-2 z okresu II wojny światowej. Jednak oba typy znacznie się różnią wielkością, masą startową i mocą silnika.

Oprócz wojska, "antki" wykorzystywano też w lotnictwie m.in. rolniczym, pasażerskim, sportowym i transporcie sanitarnym. Na liście użytkowników tych samolotów jest ponad 20 państw, w tym wszystkie europejskie i azjatyckie kraje socjalistyczne i wiele krajów trzeciego świata.

An-2 był największym produkowanym seryjnie jednosilnikowym dwupłatowcem na świecie. Przez lata był najdłużej produkowanym samolotem świata, obecnie rekord ten należy do C-130 Hercules (produkowanego od 1956 r. do dzisiaj).

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
8°C Poniedziałek
dzień
9°C Poniedziałek
wieczór
6°C Wtorek
noc
6°C Wtorek
rano
wiecej »

Reklama