Kościoły, żydzi i muzułmanie w Niemczech „z ulgą” przyjęli wynik głosowania nad projektem ustawy o obrzezaniu.
„Ta ustawa daje prawo rodzicom do decydowania o tym, czy ich syn ma zostać obrzezany, jeśli zabieg będzie przeprowadzony zgodnie z zasadami sztuki medycznej” - oświadczył katolicki biskup Akwizgranu, Heinrich Mussinghof, przewodniczący podkomisji ds. religijnych relacji z judaizmem w Konferencji Biskupów Niemieckich.
Prowadzona niekiedy „bardzo emocjonalnie i bogata w polemiki” debata wokół rytualnego obrzezania chłopców była powodem „wielkiej irytacji” we wspólnocie żydowskiej i muzułmańskiej - przypomniał bp Mussinghof. Wyraził nadzieję, że „ta decyzja Bundestagu pozwoli na korzystanie bez przeszkód z wolności religijnej oraz respektowanie jej przez wszystkich”.
Zadowolony z nowej ustawy jest także przewodniczący Centralnej Rady Muzułmanów w Niemczech (ZMD), Ayman Mazyek. Jego zdaniem jasna i wyraźna ustawa przywraca porządek i pokój prawny. Mazyek stwierdził, że dyskusja na temat obrzezania może się nadal toczyć, „ale nie może się już opierać na instrumentalizacji prawa karnego”.
Również Światowy Kongres Żydów (WJC) przyjął z zadowoleniem decyzję Bundestagu. „Przedstawiciele wszystkich największych partii pokazali, że odradzanie się życia wspólnoty żydowskiej w Niemczech może i powinno być kontynuowane” - oświadczył przewodniczący WJC Ronald S. Lauder.
Po długiej i ożywionej debacie niemiecki Bundestag przyjął ustawę 12 grudnia przeważającą większością głosów (434 spośród 580 głosowało za, a 100 - przeciwko). Alternatywny projekt, według którego obrzezaniu można byłoby poddawać chłopców dopiero od 14. roku życia, odrzuciło 462 posłów.
Krytycy ustawy ostrzegali w dyskusji, że nawet częściowy zakaz może mieć konsekwencje dla współistnienia żydów i muzułmanów. Dla obu tych wspólnot religijnych ten rytuał stanowi ważny element ich religii. Po tym, jak w konkretnym przypadku sąd krajowy w Kolonii określił obrzezanie jako okaleczenie, ustawodawca został zmuszony do działania. Uchwalona wczoraj ustawa ma stanowić zabezpieczenie prawne.
Priorytetem akcji deportacyjnej są osoby skazane za przestępstwa.
Organizacja wspiera mieszkańców tego terenu za pośrednictwem Caritas Jerozolima.
W środę odbyło się kilka pogrzebów ofiar, wśród których były całe rodziny.