Islandia chce zakazać obrzezania

Katolicki biskup Reykjavík David Tencer poparł żydów i muzułmanów w ich sprzeciwie wobec projektu ustawy zakazującej obrzezania w Islandii.

Przedstawiła go deputowana Silja Dögg Gunnarsdóttir z Partii Postępu, a wsparli ją parlamentarzyści z Partii Piratów, Ruchu Zieloni-Lewica i Partii Ludowej. Dotyczy on tylko chłopców (za wyjątkiem racji zdrowotnych), gdyż zakaz obrzezania kobiet obowiązuje w tym kraju już od 2005 r.

- Chciałbym przede wszystkim powiedzieć, że dobrze rozumiem ideę obrzezania i że ta tradycja była i jest żywa pośród ludu Bożego Starego Testamentu, podobnie jak wśród wyznawców wiary muzułmańskiej - napisał hierarcha w liście do imama Salmanna Tamimiego ze stołecznego meczetu Ármúli.

Jednocześnie przypomniał, że wprawdzie „sam Jezus był obrzezany, podobnie jak Jego Apostołowie, ale chrześcijanie nie potrzebują obrzezania ciała”, a raczej tego, by „osoba należąca do Boga była duchowo obrzezana”, „obrzezania serca”.

Biskup przestrzegł przed próbą wykorzystywania obrzezania „do prześladowania innych z powodów religijnych”. - W pełni wspieramy muzułmanów i żydów w ich walce o swobodę wyznawania wiary - napisał ordynariusz Reykjavíku.

Za niebezpieczny zamach na wolność religijną uznał projekt islandzkiej ustawy także kard. Reinhard Marx, przewodniczący Komisji Episkopatów Wspólnoty Europejskiej (COMECE). Przyznał, że ochrona zdrowia dzieci jest uprawnionym celem każdego społeczeństwa, lecz w tym przypadku troska ta została wykorzystana, bez żadnych podstaw naukowych, do stygmatyzacji niektórych wspólnot religijnych”.

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| OBRZEZANIE

 • tomak
  08.02.2018 19:04

  Dlaczego katolicki biskup nie występuje przeciw barbarzyńskiemu okaleczaniu dzieci? Czy dziś w XXI wieku jest miejsce na coś takiego? Czemu nie popatrzy na to także z ludzkiego punktu widzenia: czy ktoś ma prawo do okaleczania innych? Czy to jest zgodne z prawami człowieka? Czemu nie głosić mądrości chrześcijaństwa (poczynając od wypowiedzi św. Pawła), które raz na zawsze skończyło z tym okropnym starożytnym obyczajem? Czemu biskup (jeden, drugi, trzeci) nie chce głosić wiary chrześcijańskiej, która jest jego OBOWIĄZKIEM?
 • Anna Panna
  08.02.2018 22:36
  "W pełni wspieramy muzułmanów i żydów w ich walce o swobodę wyznawania wiary." Ksiądz biskup wie, co mówi. Przecież tego właśnie uczył Jezus: "Idźcie na cały świat i wspierajcie wszystkie narody w ich walce o swobodę wyznawania wiary".
 • Hubal
  13.02.2018 15:55
  Obrzezanie to kultura śmierci, zniewolenia, po prostu zła nieludzka sprawa z tego świata. Tam, gdzie obrzezanie, okaleczanie, w tym okaleczanie psychiczne i fizyczne tam działa zły duch. Nad czym tu debatować. Pan Jezus ustami Apostoła Pawła uczy, że od takich ludzi mamy trzymać się z daleka. Cytat z ! Listu do Koryntian 5: "... Napisałem wam w liście, żebyście nie obcowali z rozpustnikami. 10 Nie chodzi o rozpustników tego świata w ogóle ani o chciwców i zdzierców lub bałwochwalców; musielibyście bowiem całkowicie opuścić ten świat. 11 Dlatego pisałem wam wówczas, byście nie przestawali z takim, który nazywając się bratem, w rzeczywistości jest rozpustnikiem, chciwcem, bałwochwalcą, oszczercą, pijakiem lub zdziercą. Z takim nawet nie siadajcie wspólnie do posiłku. Jakże bowiem mogę sądzić tych, którzy są na zewnątrz? Czyż i wy nie sądzicie tych, którzy są wewnątrz? Tych, którzy są na zewnątrz, osądzi Bóg. Usuńcie złego spośród was samych" . Zgodnie z nauką Ewangelii mamy negować obrzezanie tu i teraz !
 • Hubal
  14.02.2018 10:17
  Pan Jezus w Twoim cytacie, chciał powiedzieć, że mamy kierować się jego nowymi przykazaniami, nowym przymierzem, nowa nauką. Z niej wynika, że mamy do czynienia ze złymi nawykami, tradycjami (obrzezanie), różnymi zniewoleniami prowadzącymi do grzechu, w rezultacie na potępienie. Na zasadzie Prawdy Objawionej mam unikać tych powiem ogólnie "nawyków", wyzbyć się np. obrzezania dla odrodzenia duszy, tj. nowonarodzenia w Chrześcijaństwie by stać się nowym stworzeniem (Gal 6,15).
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie... Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  30 1 2 3 4 5 6
  7 8 9 10 11 12 13
  14 15 16 17 18 19 20
  21 22 23 24 25 26 27
  28 29 30 31 1 2 3
  4 5 6 7 8 9 10
  18°C Wtorek
  wieczór
  17°C Środa
  noc
  15°C Środa
  rano
  20°C Środa
  dzień
  wiecej »