"Lincoln" w czołówce do Złotego Globu

Film "Lincoln" - amerykański dramat historyczny rozgrywający się w czasach wojny secesyjnej wyreżyserowany przez Stevena Spielberga - otrzymał w czwartek najwięcej nominacji do nagrody Złotego Globu.

Będzie się ubiegał o nagrody w siedmiu kategoriach, m.in. dla najlepszego filmu, dla najlepszego reżysera oraz dla najlepszego aktora.

Na drugim miejscu z pięcioma nominacjami, w tym za najlepszy film, znalazły się: "Operacja Argo" w reżyserii Bena Afflecka, opowiadająca o tajnej operacji ratowania sześciu amerykańskich zakładników porwanych w Teheranie w 1979 roku, oraz western Quentina Tarantino "Django".

Na kolejnych pozycjach są: "Wróg numer jeden" o obławie na Osamę bin Ladena z czterema nominacjami oraz "Życie Pi", opowiadający losy niecodziennego rozbitka, z trzema nominacjami. Te dwa obrazy zamykają listę w kategorii najlepszy film.

W kategorii najlepszy aktor nominowani zostali: Daniel Day-Lewis za film "Lincoln", Richard Gere za "Arbitraż" w reżyserii Nicholasa Jareckiego, John Hawkes za komediodramat "Sesje", Joaquin Phoenix za film "Mistrz" oraz Denzel Washington za "Lot" - historię pilota, który najpierw zostaje bohaterem, po tym gdy ląduje uszkodzonym samolotem, by wkrótce popaść w tarapaty.

O nagrodę dla najlepszej aktorki rywalizować będą: Jessica Chastain, która wystąpiła w filmie "Wróg numer jeden", Marion Cotillard za nominowany również w kategorii film obcojęzyczny "Kości i rdza", Helen Mirren za opowiadający o słynnym reżyserze film "Hitchcock", Naomi Watts za "Niemożliwe" - film opowiadający o rodzinie, która przeżyła w 2004 roku tsunami w Tajlandii - oraz Rachel Weisz za rolę w "Głębokie błękitne morze".

W kategorii najlepszy reżyser nominowani zostali: Ben Affleck za "Operację Argo", Kathryn Bigelow za "Wróg numer jeden", Ang Lee za "Życie Pi", Steven Spielberg za "Lincolna" oraz Quentin Tarantino za "Django".

W kategorii film obcojęzyczny rywalizują: "Miłość" z Austrii, "Kochanek królowej" z Danii, "Nietykalni" z Francji, "Kon-Tiki" - koprodukcja norwesko-brytyjsko-duńska oraz francuskie "Kości i rdza".

Nagrody Złotego Globu, które 13 stycznia zostaną przyznane przez 80 członków Hollywoodzkiego Stowarzyszenia Prasy Zagranicznej, należą do najbardziej znanych nagród filmowych przyznawanych w USA obok rozdawanych w lutym Oscarów.

lincolnmovie Lincoln Trailer

 

 

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
28 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
5°C Poniedziałek
dzień
6°C Poniedziałek
wieczór
4°C Wtorek
noc
2°C Wtorek
rano
wiecej »