Trzy kościoły ofiarą podpalacza

W austriackiej miejscowości Amstetten dziś rano wybuchły pożary w trzech kościołach. Do pożarów doszło prawdopodobnie na skutek podpalenia. W chwili, gdy strażacy gasili pożar w kościele klasztornym, w ciągu kilku minut zaalarmowano o pożarach w dwóch innych świątyniach: kościele parafialnym oraz kościele św. Krzyża.

Według informacji rzecznika straży pożarnej w godzinach porannych zaalarmowano o pożarze w kościele klasztornym. 90-osobowa grupa strażaków dość szybko ugasiła pożar. Jeszcze w czasie jego gaszenia powiadomiono strażaków, że pożary wybuchły w dwóch innych kościołach miasta.

W kościele klasztornym podpalono konfesjonał i kilka ławek. Na skutek wysokiej temperatury popękały szyby w oknach. Ogień szybko się rozprzestrzeniał, ale został ugaszony w ciągu kilkunastu minut. Dłużej trwało usuwanie dymu ze świątyni. Nikt nie doznał obrażeń. W parafialnym kościele miasta podpalono wieniec adwentowy, a w trzecim kościele ogień podłożono w przedsionku.

Biuro Kryminalne Dolnej Austrii natychmiast rozpoczęło dochodzenie. We wszystkich trzech przypadkach istnieje podejrzenie podpalenia.

Jest to już kolejny przypadek podpalenia kościoła w Austrii. W poniedziałek 10 grudnia w Grazu w godzinach popołudniowych zdewastowano kościół parafialny św. Piotra. Nieznani sprawcy podpalili ołtarz, powyrywali mikrofony i głośniki. Szkody są ogromne. Dotychczas policji nie udało się ująć sprawców.

Kościół św. Piotra w Grazu był pierwotnie świątynią w stylu romańskim, do którego pod koniec XIV wieku dobudowano wczesnogotycki chór. W XVII wieku kościół otrzymał wystrój barokowy.

"Nasilające się akty wandalizmu nasuwają pytanie, czy kościoły powinny być otwarte przez cały dzień, czy tylko dostępne na czas nabożeństw" - powiedział rzecznik diecezji Graz-Seckau, Georg Plank. Zwrócił uwagę, że dotychczas świątynie w tej diecezji były otwarte dla wszystkich, którzy chcą się pomodlić, zadumać, czy podziwiać dzieła sztuki. Władze diecezjalne nie wykluczają wprowadzenia w najbliższym czasie większych środków bezpieczeństwa w niektórych obiektach sakralnych.

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| AUSTRIA, POŻAR

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
28 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
5°C Środa
rano
11°C Środa
dzień
13°C Środa
wieczór
10°C Czwartek
noc
wiecej »