**Koncerty, programy radiowe i telewizyjne oraz publikacje prasowe popularyzujące nauczanie Jana Pawła II, a także rozdanie nagród „Totus 2001” i zbiórka pieniędzy na stypendia dla ubogich dzieci – to wszystko ma się składać na organizowany 14 października przez Fundację Dzieło Nowego Tysiąclecia Dzień Papieski.**
Koncerty, programy radiowe i telewizyjne oraz publikacje prasowe popularyzujące nauczanie Jana Pawła II, a także rozdanie nagród „Totus 2001” i zbiórka pieniędzy na stypendia dla ubogich dzieci – to wszystko ma się składać na organizowany 14 października przez Fundację Dzieło Nowego Tysiąclecia Dzień Papieski. Abp Tadeusz Gocłowski 20 lipca poinformował dziennikarzy, że kierowana przez niego Fundacja organizuje święto papieskie pod hasłem „Pontyfikat przełomów”.
Fundacja ma w planach m.in. konferencje na temat obecnego pontyfikatu z udziałem najwybitniejszych watykanistów, plakaty na ulicach miast, cykl Mszy św. w kościołach z kazaniami na temat najważniejszych punktów nauczania Jana Pawła II. Ważnym punktem Dnia Papieskiego będzie uliczna zbiórka pieniędzy na stypendia edukacyjne dla dzieci z terenów popegeerowskich. Taki program prowadzi Fundacja Dzieło Nowego Tysiąclecia, a swoją pomoc w zorganizowaniu zbiórki 14 października zaofiarowały: ZHP, ZHR, Skauci Europy i Akcja Katolicka.
Abp Gocłowski zaprosił do udziału w Dniu Papieskim i do jego współorganizacji dziennikarzy wszystkich mediów i ludzi różnych wyznań, a także niewierzących – wszystkich, którym droga jest spuścizna Papieża-Polaka. Podkreślił, że Dzień Papieski nie ma być „odgórną kościelną akcją o charakterze propagandowym”, ale wspólną, ogólnonarodową inicjatywą. Jak zauważył gdański metropolita, Jan Paweł II to postać, która łączy nie dzieli ludzi, ale ich łączy. – Mam nadzieję, że Dzień Papieski zjednoczy nas wokół wartości, których musimy bronić niezależnie od różnic, które nosimy w sercu – stwierdził. Zauważył, że atmosfera jedności tworzy się wtedy, kiedy Papież przyjeżdża do Polski na pielgrzymki, ale znika wraz z jego wyjazdem. Dodał, że ta inicjatywa, podobnie jak inne przedsięwzięcia Fundacji Nowego Tysiąclecia, ma być żywym papieskim pomnikiem. Abp Gocłowski podkreślił, że popularyzacja dorobku Jana Pawła II to obowiązek pokolenia, które jest świadkiem jego działalności. – Papież, który dziś dochodzi do kresu sił, pozostawia po sobie nie tylko bogate w treści nauczanie, lecz także pełne pokory i autentyzmu świadectwo.
– Polacy bardzo kochają Papieża, ale w gruncie rzeczy niewiele go znają – zacytował Krzysztofa Skubiszewskiego Marcin Przeciszewski, prezes KAI i członek Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia. Obraz Papieża w mediach jest często bezrefleksyjny, „laurkowy”, nie ma sporów ani dyskusji na temat jego nauczania. – Nie chcemy czcić Papieża, ale pokazać go w sposób atrakcyjny i prowokujący – tłumaczył cel zorganizowania Dnia Papieskiego. Dziennikarze, którzy przyszli na konferencję, zostali zaproszeni do „burzy mózgów”, jak zainteresować społeczeństwo tym, co Papież ma nam wszystkim do powiedzenia.
– Ledwo ukazały się biografie Papieża, a już zaszły wydarzenia, które je zdezaktualizowały – zauważył ks. Grzegorz Dobroczyński SJ. Jezuita zwrócił uwagę na kilka przełomów, które zaszły podczas pontyfikatu Jana Pawła II: przełom medialny, opowiedzenie się zarówno przeciwko fundamentalizmowi, jak i liberalizmowi ideologicznemu, dwa antropologiczne przełomy w teologii i filozofii – stwierdzenie, człowiek jest droga Kościoła i że człowieka nie można zrozumieć bez Chrystusa, a wreszcie – podjęcie na nieznaną wcześniej skalę dialogu ekumenicznego i międzyreligijnego.
Dzień Papieski zatwierdziła Komisja Episkopatu Polski podczas swojego spotkania w Łowiczu 20 czerwca, powierzając jego organizację Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia. KEP zdecydowała, ze to święto będzie organizowane w następnych latach.
Armia izraelska nie skomentowała sobotniego ataku na Bejrut i nie podała, co miało być jego celem.
W niektórych miejscach wciąż słychać odgłosy walk - poinformowała agencja AFP.
Wedle oczekiwań weźmie w nich udział 25 tys. młodych Polaków.
Kraje rozwijające się skrytykowały wynik szczytu, szefowa KE przyjęła go z zadowoleniem
Sejmik woj. śląskiego ustanowił 2025 r. Rokiem Tragedii Górnośląskiej.
Z dala od tłumów oblegających najbardziej znane zabytki i miejsca.