Liban: pojednanie pomiędzy chrześcijanami a Druzami

Pozwólcie, że epokę bratobójczych wojen między Libańczykami ogłoszę za ostatecznie zamkniętą” – powiedział przywódca libańskich Druzów Walid Joumblatt podczas spotkania z kard. Nasrallahem Pierre Sfeirem w miejscowości Moukhtara w Libanie.

“Pozwólcie, że epokę bratobójczych wojen między Libańczykami ogłoszę za ostatecznie zamkniętą” – powiedział przywódca libańskich Druzów Walid Joumblatt podczas spotkania z kard. Nasrallahem Pierre Sfeirem w miejscowości Moukhtara w Libanie. Maronicki patriarcha Antiochii odbył w tych dniach historyczną podróż w Góry Chouf, gdzie miejscową ludność w sposób szczególny dotknął konflikt bliskowschodni. Wczoraj dokonał on bezprecedensowego aktu pojednania z Druzami, tradycyjnymi konkurentami libańskich chrześcijan.

Tysiące wiernych towarzyszyły kolejnym etapom podróży maronickiego patriarchy. Tym razem świadkami ceremonii było ok. 10 tysięcy osób, w większości niechrześcijan. W odpowiedzi na słowa druzyjskiego przywódcy kard. Sfeir stwierdził, że obecnie nadeszła era przebaczenia i pojednania. Miniony konflikt nazwał kryzysem dorastania, który obecnie należy do przeszłości, a naród libański na powrót odnalazł drogę do jedności.

Patriarcha wezwał też wszystkich do walki o niepodległy Liban, w którym zapewniona byłaby demokracja i wolność, bez czego, jak stwierdził, kraj nie może przetrwać. Zarówno kard. Sfeir, jak Walid Joumblatt wypowiedzieli się też przeciwko syryjskiej obecności wojskowej i za poszanowaniem suwerenności Libanu.

Agencje donoszą o wielkim wrażeniu, jakie wywołał na Libańczykach ten akt pojednania. Wiele osób wyraziło opinię, że dzięki inicjatywie maronickiego patriarchy do Libanu powróci nadzieja i poczucie narodowej dumy.

81-letni obecnie kardynał-patriarcha, od 15 lat stoi na czele Kościoła maronickiego, zawsze związanego z Rzymem. Wielokrotnie w przeszłości krytykował trwającą prawie ćwierć wieku obecność wojsk syryjskich w Libanie.

Obecnie Kościół maronicki, który jest narodowym wyznaniem chrześcijan libańskich, liczy około półtora miliona wiernych. Na jego czele stoi kard. Nasrallach Pierre Sfeir, mający swą siedzibę w miejscowości Bkerke koło Bejrutu. Patriarchat liczy 10 eparchii, czyli diecezji w Libanie oraz 5 eparchii i jeden egzarchat patriarchalny na Bliskim Wschodzie. Ponadto aktywna diaspora Maronitów żyje w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie.

Druzowie natomiast pełnią obecnie w Libanie ważną rolę polityczną. Mają zagwarantowany udział w parlamencie i rządzie. Ich liczbę ocenia się na ok. 600 tys. Ponad 200 tys. żyje w Libanie i tyle samo w Syrii. Ponadto niewielkie grupy zamieszkują Izrael i Jordanię.

Druzowie jako ugrupowanie religijne powstało na terenach dzisiejszego Libanu, Jordanii i Syrii w XI wieku. Wypracowali oni własną monoteistyczną doktrynę religijną łączącą elementy islamu, chrześcijaństwa, judaizmu i innych dawnych religii bliskowschodnich. Do świętych ksiąg tego ugrupowania należy m.in. obok Koranu i własnych pism ezoterycznych również Nowy Testament.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
25 26 27 28 29 30 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31 1 2 3 4 5
14°C Wtorek
dzień
15°C Wtorek
wieczór
13°C Środa
noc
10°C Środa
rano
wiecej »