W Budapeszcie rozpoczęło się 24. Europejskie Spotkanie Młodych organizowane przez ekumeniczną wspólnotę Taizé. Pierwsze wieczorne medytacje poprowadzi 28 grudnia przewodniczący ekumenicznej wspólnoty Taizé, brat Roger wraz z metropolitą-arcybiskupem Budapesztu, kard. Laszlo Paskaiem. Na spotkanie, które potrwa do 2 stycznia, przyjechało 70 tys. młodzieży z całej Europy. Najliczniejszą grupę -
W Budapeszcie rozpoczęło się 24. Europejskie Spotkanie Młodych organizowane przez ekumeniczną wspólnotę Taizé. Pierwsze wieczorne medytacje poprowadzi 28 grudnia przewodniczący ekumenicznej wspólnoty Taizé, brat Roger wraz z metropolitą-arcybiskupem Budapesztu, kard. Laszlo Paskaiem.
Na spotkanie, które potrwa do 2 stycznia, przyjechało 70 tys. młodzieży z całej Europy. Najliczniejszą grupę - 26 tys.- stanowią Polacy, którym towarzyszy ponad 300 kapłanów.
Założyciel Wspólnoty Taizé zaapelował do młodych chrześcijan, by także w trudnych czasach " żyli w komunii z innymi i urzeczywistniali nadzieję na pokój w rodzinie ludzkiej". Szczególnie wielu uczestników przybyło w tym roku do Budapesztu z krajów Europy Środkowej i Wschodniej: jest wśród nich m.in. 26 tys. Polaków, a z kraju gospodarzy - 20 tys. Z krajów języka niemieckiego: Niemiec, Szwajcarii i Austrii przyjechało do Budapesztu po ok. 3 tys. młodych.
Centralnym punktem spotkań modlitewnych Pielgrzymki Zaufania przez Ziemię są tereny wystawowe "Hungexpo" w Budapeszcie. Tam dwa razy dziennie, o 13.30 i 19.00, odbywać się będą a wspólne modlitwy. Każdego wieczoru założyciel Wspólnoty Taizé, brat Roger, skieruje do młodych ludzi rozważanie, które będą tłumaczona na 20 języków. Podstawą wspólnych refleksji jest list brata Rogera zatytułowany "Kochaj i powiedz to wspólnym życiem".
Europejskie Spotkanie Młodych odbywa się w Budapeszcie po raz drugi; pierwsze - w 1991 r. Organizatorzy podkreślają symbolikę miejsca spotkania twierdząc, że "miasto nad Dunajem jest pomostem między Wschodem a Zachodem". - Przyjęcie pielgrzymów jest bardzo ważnym momentem dla naszych rodzin i parafii, bardzo ważną chwilą dla Kościoła na Węgrzech, uważa Pal Solt, prezes Sądu Najwyższego Republiki Węgierskiej, który od lat uczestniczy w spotkaniach Taizé. Podkreślił on, że "te trzy dni spotkania stanowią szczyt pielgrzymki, ale najważniejsze jest to, co trwa w naszych parafiach, to co będzie trwało w nadchodzących latach".
W wywiadzie dla Fox News ocenił, że porozumienie z Rosją na temat wojny "wyłania się".
UNICEF: przemoc wobec nieletnich przybiera często drastyczną postać.
Unijni przywódcy planują w lipcu szczyt z przywódcą Chin Xi Jinpingiem w Pekinie
Białoruski funkcjonariusz w mundurze uczestniczył w probie forsowania polskiej granicy.
Zdaniem lidera Konfederacji sprawą powinna zająć się też Państwowa Komisja Wyborcza.
Pomijając polityczny wymiar tego wydarzenia, który Polacy różnie mogą oceniać... To trzeba zobaczyć.
Zaatakowali samo centrum miasta, zabijając 34 i raniąc 117 osób