W Budapeszcie rozpoczęło się 24. Europejskie Spotkanie Młodych organizowane przez ekumeniczną wspólnotę Taizé. Pierwsze wieczorne medytacje poprowadzi 28 grudnia przewodniczący ekumenicznej wspólnoty Taizé, brat Roger wraz z metropolitą-arcybiskupem Budapesztu, kard. Laszlo Paskaiem. Na spotkanie, które potrwa do 2 stycznia, przyjechało 70 tys. młodzieży z całej Europy. Najliczniejszą grupę -
W Budapeszcie rozpoczęło się 24. Europejskie Spotkanie Młodych organizowane przez ekumeniczną wspólnotę Taizé. Pierwsze wieczorne medytacje poprowadzi 28 grudnia przewodniczący ekumenicznej wspólnoty Taizé, brat Roger wraz z metropolitą-arcybiskupem Budapesztu, kard. Laszlo Paskaiem.
Na spotkanie, które potrwa do 2 stycznia, przyjechało 70 tys. młodzieży z całej Europy. Najliczniejszą grupę - 26 tys.- stanowią Polacy, którym towarzyszy ponad 300 kapłanów.
Założyciel Wspólnoty Taizé zaapelował do młodych chrześcijan, by także w trudnych czasach " żyli w komunii z innymi i urzeczywistniali nadzieję na pokój w rodzinie ludzkiej". Szczególnie wielu uczestników przybyło w tym roku do Budapesztu z krajów Europy Środkowej i Wschodniej: jest wśród nich m.in. 26 tys. Polaków, a z kraju gospodarzy - 20 tys. Z krajów języka niemieckiego: Niemiec, Szwajcarii i Austrii przyjechało do Budapesztu po ok. 3 tys. młodych.
Centralnym punktem spotkań modlitewnych Pielgrzymki Zaufania przez Ziemię są tereny wystawowe "Hungexpo" w Budapeszcie. Tam dwa razy dziennie, o 13.30 i 19.00, odbywać się będą a wspólne modlitwy. Każdego wieczoru założyciel Wspólnoty Taizé, brat Roger, skieruje do młodych ludzi rozważanie, które będą tłumaczona na 20 języków. Podstawą wspólnych refleksji jest list brata Rogera zatytułowany "Kochaj i powiedz to wspólnym życiem".
Europejskie Spotkanie Młodych odbywa się w Budapeszcie po raz drugi; pierwsze - w 1991 r. Organizatorzy podkreślają symbolikę miejsca spotkania twierdząc, że "miasto nad Dunajem jest pomostem między Wschodem a Zachodem". - Przyjęcie pielgrzymów jest bardzo ważnym momentem dla naszych rodzin i parafii, bardzo ważną chwilą dla Kościoła na Węgrzech, uważa Pal Solt, prezes Sądu Najwyższego Republiki Węgierskiej, który od lat uczestniczy w spotkaniach Taizé. Podkreślił on, że "te trzy dni spotkania stanowią szczyt pielgrzymki, ale najważniejsze jest to, co trwa w naszych parafiach, to co będzie trwało w nadchodzących latach".
FOMO - lęk, że będąc offline coś przeoczymy - to problem, z którym mierzymy się także w święta
W ostatnich latach nastawienie Turków do Syryjczyków znacznie się pogorszyło.
... bo Libia od lat zakazuje wszelkich kontaktów z '"syjonistami".
Cyklon doprowadził też do bardzo dużych zniszczeń na wyspie Majotta.
„Wierzę w Boga. Uważam, że to, co się dzieje, nie jest przypadkowe. Bóg ma dla wszystkich plan”.