![][1]Po raz pierwszy wysokiej rangi hierarcha katolicki wygłosił w domu Elżbiety II, kazanie dla rodziny królewskiej. Był nim kard. Cormac Murphy- O'Connor z Londynu. Religią państwową w Wielkiej Brytanii jest wyznanie anglikańskie i przez stulecia w domu królowej głosił duchowny tego Kościoła. Kard. Murphy- O'Connor jest pierwszym hierarchą katolickim t [1]: zdjecia/cormac1.jpg
Po raz pierwszy wysokiej rangi hierarcha katolicki wygłosił w domu Elżbiety II, kazanie dla rodziny królewskiej. Był nim kard. Cormac Murphy- O'Connor z Londynu. Religią państwową w Wielkiej Brytanii jest wyznanie anglikańskie i przez stulecia w domu królowej głosił duchowny tego Kościoła.
Kard. Murphy- O'Connor jest pierwszym hierarchą katolickim tej rangi głoszącym kazanie dla rodziny królewskiej od czasów wypędzenia króla Jakuba II, który przeszedł na katolicyzm w czasie rewolucji angielskiej 1688 r.
Przedstawiciele środowisk kościelnych określają ten gest królowej jako kolejny dowód świadczący, iż głowa Kościoła anglikańskiego dąży do rozwijania kontaktów ekumenicznych w kraju. Dla Kościoła katolickiego zaproszenie kardynała ma znaczenie przełomowe dla miejsca katolików w społeczeństwie brytyjskim. Katolicy w dalszym ciągu nie mogą być następcami tronu Wielkiej Brytanii, monarchom nie wolno też wstępować w związki małżeńskie z katolikami. Katolik nie może piastować urzędu premiera kraju. Przed ok. 500 laty wystąpił z Kościoła król Henryk VIII i zerwał stosunki ze Stolicą Apostolską, w 1534 r. ogłaszając się głową Kościoła Anglii. Biskupi i księżą, którzy nie chcieli złożyć przysięgi na wierność królowi, zostali straceni jako zdrajcy. Rozwiązano wszystkie klasztory, zlikwidowano potężne średniowieczne katedry, a ich skarbce zasiliły chronicznie pustą kasę króla.
W następnych wiekach katolików wiernych Rzymowi spotykały liczne, niekiedy bolesne w skutkach, prześladowania. Już w 1585 r. Anglikom zabroniono prawnie "jednać się z Kościołem katolickim". Księża, którzy starali się w podziemiu sprawować działalność duszpasterską, byli skazywani na karę śmierci. W 1673 r. parlament przyjął uchwałę, zabraniającą katolikom pełnienia wszelkich urzędów publicznych. Znaczne części tego przepisu obowiązują jeszcze dzisiaj. Pełną wolnością cieszą się dopiero od 1829 r. W 1850 r. ówczesny papież Pius IX mógł przywrócić katolicką hierarchię w Anglii i Walii.
Królowa Elżbieta II od lat stara się poprawić miejsce katolików w społeczeństwie.
Liczący ok. 4 mln wiernych Kościół katolicki w Wielkiej Brytanii cieszy się wielkim uznaniem społecznym dopiero od 50 lat. Zmarły przed trzema laty kard. Basil Hume SDB, był jednym z najbardziej szanowanych zwierzchników Kościołów chrześcijańskich w Wielkiej Brytanii. Jego zasługą było, że podczas wizyty w Wielkiej Brytanii w 1982 r. papież Jan Paweł II jako pierwszy zwierzchnik Kościoła katolickiego, mógł modlić się w głównej katedrze anglikańskiej w Canterbury. W czasie tejże wizyty Papież został też oficjalnie przyjęty przez królową Elżbietę w pałacu Buckingham. Przyjacielskie związki łączyły kard. Hume'a również z królową Elżbietą II, która nazwała go `swoim kardynałem` i przyznała mu pod koniec życia Order Zasługi (Order of Merit). Kardynał mógł jeszcze osobiście, niedługo przed śmiercią, przyjąć to odznaczenie, będące wyrazem osobistego uznania brytyjskiego monarchy. Z kolei wyrazem uznania dla działalności Kościoła katolickiego w Wielkiej Brytanii była obecność królowej na nabożeństwie w katolickiej katedrze westminsterskiej w 1995 r.
Według najnowszego sondażu Calin Georgescu może obecnie liczyć na poparcie na poziomie ok. 50 proc.
Zapewnił też o swojej bliskości mieszkańców Los Angeles, gdzie doszło do katastrofalnych pożarów.
Obiecał zakończenie "inwazji na granicy" i zakończenie wojen.
Ale Kościół ma prawo istnieć, mieć poglądy i jasno je komunikować.