Reklama

Zmiany kompetencji w Watykanie

Benedykt XVI postanowił przenieść kompetencje dotyczące formacji alumnów seminariów duchownych z Kongregacji ds. Edukacji Katolickiej do Kongregacji ds. Duchowieństwa, zaś katechezy z Kongregacji ds. Duchowieństwa do Papieskiej Rady ds. Krzewienia Nowej Ewangelizacji.

Reklama

W Watykanie opublikowano w tej sprawie List apostolski w formie Motu proprio Ministrorum institutio oraz List apostolski w formie Motu proprio Fides per doctrinam.

Pierwszy z dokumentów przenosząc kompetencje odnośnie do formacji alumnów seminariów duchownych z Kongregacji ds. Edukacji Katolickiej do Kongregacji ds. Duchowieństwa, nieznacznie modyfikuje nazwę pierwszej z tych dykasterii, wyjaśniając, że zajmuje się ona jedynie Studiorum Institutis – czyli katolickimi instytucjami edukacyjnymi. Jest ona nadal kompetentna w dziedzinie studiów akademickich kandydatów do święceń (filozofii i teologii), ale po wysłuchaniu opinii Kongregacji ds. Duchowieństwa w tym co dotyczy jej kompetencji. Papieskie Dzieło Powołań Kapłańskich zostaje przeniesione do Kongregacji ds. Duchowieństwa, której prefekt będzie też przewodniczył z urzędu międzydykasterialnej komisji zajmującej się formacją kandydatów do święceń. Zlikwidowano komisję do bardziej równomiernego rozmieszczenia kapłanów w świecie. Postanowienia te wejdą w życie piętnaście dni po ich opublikowaniu w watykańskim dzienniku „L’Osservatore Romano”.

Natomiast w Liście apostolskim w formie Motu proprio Fides per doctrinam Benedykt XVI postanawia, że katecheza i jej nauczanie przechodzą, po uzgodnieniach z kierującymi tymi dykasteriami z kompetencji Kongregacji ds. Duchowieństwa do Papieskiej Rady ds. Krzewienia Nowej Ewangelizacji. Przechodzi do niej również Międzynarodowa Rada ds. Katechezy, którą będzie kierował przewodniczący Rady ds. Krzewienia Nowej Ewangelizacji, a członkiem z urzędu będzie sekretarz tej dykasterii. Na mocy uprawnień nadanych ogłoszonym dziś Motu Proprio, Papieska Rada ds. Krzewienia Nowej Ewangelizacji:

§ 1. jest odpowiedzialna za krzewienie formacji religijnej wiernych każdego wieku i stanu;

§ 2. posiada uprawnienia do wydawania odpowiednich norm, aby nauczanie katechezy było prowadzone w odpowiedni sposób, zgodnie z niezmienną tradycją Kościoła;

§ 3. jej zadaniem jest czuwanie, aby formacja katechetyczną była prowadzona prawidłowo, zgodnie z celami i metodologią, według wskazań Magisterium Kościoła;

§ 4. udziela wymaganego zatwierdzenia Stolicy Apostolskiej dla katechizmów i innych pism dotyczących katechezy, za zgodą Kongregacji Nauki Wiary;

§ 5 pomaga biurom katechetycznym w obrębie w Konferencji Episkopatów, śledzi ich inicjatywy dotyczące formacji religijnej oraz wydarzeń o charakterze międzynarodowym, koordynuje iuch działania i ewentualnie udziela im niezbędnego wsparcia.

Również w tym przypadku postanowienia Motu proprio wejdą w życie piętnaście dni po ich opublikowaniu w watykańskim dzienniku „L’Osservatore Romano”.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
3°C Niedziela
rano
6°C Niedziela
dzień
7°C Niedziela
wieczór
6°C Poniedziałek
noc
wiecej »

Reklama