![][1]Maciej Zięba, dotychczasowy prowincjał polskich dominikanów został ponownie wybrany na ten urząd. Jest on 179. prowincjałem w historii dominikanów w naszym kraju. Założyciel (1995) i dyrektor Instytutu Tertio Millennio w Krakowie, który przygotowuje comiesięczny dodatek do "Gościa Niedzielnego" zatytułowany "Azymut". W styczniu 1998 roku został wybra [1]: zdjecia/zieba1.jpg
Maciej Zięba, dotychczasowy prowincjał polskich dominikanów został ponownie wybrany na ten urząd. Jest on 179. prowincjałem w historii dominikanów w naszym kraju.
Ojciec Maciej Zięba urodził się we Wrocławiu w 1954 r. W latach 1973-78 studiował fizykę na Wydziale Matematyki, Fizyki i Chemii Uniwersytetu Wrocławskiego, na którym w 1978 r. uzyskał magisterium. Następnie pracował naukowo jako fizyk w Instytucie Meteorologii i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu.
Związany od 1973 r. z kręgami opozycji demokratycznej, był członkiem zarządu a później wiceprezesem wrocławskiego KIK-u. W sierpniu 1980 został ekspertem regionu Dolny Śląsk NSZZ "Solidarność". Założył i był pierwszym redaktorem naczelnym "Solidarności Dolnośląskiej", potem dziennikarzem "Tygodnika Solidarność" w Warszawie.
W sierpniu 1981 wstąpił do Zakonu Dominikanów, w którym w 1986 r. złożył śluby wieczyste, a w 1987 otrzymał święcenia kapłańskie. W 1988 r. uzyskał, z wynikiem bardzo dobrym, stopień licencjat teologii na Wydziale Teologicznym Papieskiej Akademii Teologicznej (temat pracy licencjackiej: Świat współczesny a Kościół w świetle encyklik Jana Pawła II), a w grudniu 1997 r. na Wydziale Filozofii tej samej uczelni z wynikiem bardzo dobrym broni pracę doktorska pt: "Kościół wobec demokratycznego kapitalizmu w świetle encykliki Centesimus annus" i uzyskał stopień doktora.
W 1988/89 r. był stypendystą Uniwersytetu w Eichstätt, w 1990 r. Catholic University of America (Waszyngton), a w 1991 r. American Enterprise Institute w Waszyngtonie.
Opublikował książki: "Biało-czarne zapiski" (1987) Chrześcijaństwo-demokracja-kapitalizm" (wraz z M. Novakiem i A. Rauscherem SJ, 1993), "Po szkodzie? Przed szkodą?" (1996), "Demokracja i antyewangelizacja" (1997), "Niezwykły pontyfikat" (1997) , "Papieże i kapitalizm" (1998), "Nowe i stare biało-czarne zapiski" (2000), jak również kilkaset artykułów w prasie krajowej m.in. w Tygodniku Powszechnym, Przeglądzie Politycznym, Znaku, Ethosie, Odrze, Res Publice oraz prasie zagranicznej. Jego prace tłumaczone były w USA, Anglii, Niemczech, Włoszech, Czechach i na Ukrainie.
Od 1990 r. jest wykładowcą należącego do Papieskiej Akademii Teologicznej Kolegium Filozoficzno-Teologicznego O.O. Dominikanów, od 1991 r. wykłada na Wydziale Prawa Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu, a od 1994 r. na Akademii Ekonomicznej w Poznaniu.
W latach 90. uczestniczył w kilkudziesięciu seminariach i konferencjach oraz wygłaszał gościnne wykłady na wyższych uczelniach w Polsce, USA, Włoszech, Czechach i na Ukrainie.
Jest członkiem rady programowej Studium Generale Europa przy Akademii Teologii Katolickiej w Warszawie, Centrum im. Adama Smitha w Warszawie oraz kwartalnika myśli politycznej Civitas. Współzałożyciel w 1992 r i członek zarządu Ośrodka Myśli Politycznej w Krakowie. Założyciel (1995) i dyrektor Instytutu Tertio Millennio w Krakowie. W styczniu 1998 roku został wybrany po raz pierwszy Prowincjałem Polskiej Prowincji Dominikanów.
"Franciszek jest przytomny, ale bardziej cierpiał niż poprzedniego dnia."
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Osoby zatrudnione za granicą otrzymały 30 dni na powrót do Ameryki na koszt rządu.