Papież Jan Paweł II podkreślił zasadę, że w naukach medycznych i technice "nie wszystko możliwe technicznie jest także dopuszczalne moralnie". Musimy być czujni wobec wszelkich obrażeń życia i jego zagrożeń", podkreślił Papież z okazji tegorocznego Dnia Chorych, który obchodzony będzie 11 lutego. Ojciec Święty przypomniał, że ogromne postępy w medycynie kładą na wszystkich ogromną odpowiedzia
Papież Jan Paweł II podkreślił zasadę, że w naukach medycznych i technice "nie wszystko możliwe technicznie jest także dopuszczalne moralnie". Musimy być czujni wobec wszelkich obrażeń życia i jego zagrożeń", podkreślił Papież z okazji tegorocznego Dnia Chorych, który obchodzony będzie 11 lutego.
Ojciec Święty przypomniał, że ogromne postępy w medycynie kładą na wszystkich ogromną odpowiedzialność za ochronę życia we wszystkich jego fazach. Człowiek zawsze jest tylko "administratorem życia, ale nie jego właścicielem", przypomniał Papież i wezwał do poszanowania godności i niezbywalnych praw każdej osoby ludzkiej.
Światowy dzień Chorego będzie obchodzony po raz 10. Centralne uroczystości odbędą się w tym roku w sanktuarium maryjnym Vailankanny na południu Indii. To sanktuarium na wybrzeżu Zatoki Bengalskiej, do którego rokrocznie przybywają miliony ludzi, nazywane jest też "Lourdes Wschodu". Na uroczystości przybędzie specjalny wysłannik papieski, przewodniczący Papieskiej Rady Duszpasterstwa Chorych, abp Javier Lozano Barragan.
Hasłem tegorocznego Dnia Chorego są słowa z Ewangelii Św. Jana: "Aby mieli życie i mieli je w obfitości" (por. J 10,10). Te słowa oznaczają, zdaniem Papieża, "całkowite zobowiązanie do obrony życia od jego poczęcia aż do naturalnej śmierci". Ojciec Święty zauważył przy tym, że poszukiwanie nowych i skutecznych metod ulżenia cierpieniom jest usprawiedliwione i jest popierane przez Kościół. Cierpienie pozostaje jednak nieodłączną częścią życia ludzkiego. "Badania medyczne i terapia nie mogą ani całkowicie wyjaśnić cierpienia ani go całkowicie zwalczyć", napisał Papież.
Światowy Dzień Chorego jest wyrazem uznania Kościoła dla wszystkich pracujących w ochronie zdrowia, głosi papieski dokument. Jan Paweł II w sposób szczególny zwraca się w nim do osób, które "pracują z ludźmi niepełnosprawnymi i chorymi w końcowej fazie życia" oraz do tych, którzy "zwalczają rozprzestrzenianie się nowych chorób, takich jak np. AIDS".
Według najnowszego sondażu Calin Georgescu może obecnie liczyć na poparcie na poziomie ok. 50 proc.
Zapewnił też o swojej bliskości mieszkańców Los Angeles, gdzie doszło do katastrofalnych pożarów.
Obiecał zakończenie "inwazji na granicy" i zakończenie wojen.
Ale Kościół ma prawo istnieć, mieć poglądy i jasno je komunikować.