- Trzeba ciągłego zbliżania biskupów do wiernych i wiernych do swoich biskupów - powiedział Jan Paweł II podczas audiencji dla pielgrzymów z Polski przybyłych do Watykanu z okazji 10-lecia ustanowienia nowych struktur Kościoła katolickiego. - Niech to zadanie stanie się przedmiotem waszej troski, przedmiotem modlitwy i refleksji. Kładę to na sercu wszystkim, gdyż są to sprawy niezmiernie ważne - z
Prawie dwutysięcznej pielgrzymce przewodniczył Prymas Polski kard. Józef Glemp, a w jej skład weszli przede wszystkim biskupi, księża i wierni z nowych diecezji, ustanowionych przed 10 laty.
Kościołowi w Polsce Papież podziękował "za podjęty wysiłek organizacji nowej struktury administracyjnej Kościoła, ustanowionej bullą "Totus Tuus Poloniae Populus", w uroczystość Zwiastowania Pańskiego, w dniu 25 marca 1992 r." i przypomniał, że na mocy tego dokumentu powstało 13 nowych diecezji i 8 nowych metropolii.
Ojciec Święty wyraził radość, że "nowa struktura administracyjna zaowocowała pięknem nowych katedr, budową seminariów duchownych, domów rekolekcyjnych i ośrodków duszpasterskich". - Szczególną jednak radością napawa fakt, że pozwoliła ona na skuteczniejsze działanie kurii biskupich oraz pełniejszą współpracę diecezji ze wspólnotami życia konsekrowanego i rozwojem duszpasterstw specjalistycznych - powiedział Papież.
Jan Paweł II podkreślił, że nowa struktura Kościoła katolickiego w Polsce wypełnia swoje zadania.
- Po dziesięciu latach można już powiedzieć, że wypełnia się to oczekiwanie, jakie towarzyszyło pracom nad nowym podziałem - oczekiwanie, że przestrzenna bliskość ułatwi nawiązywanie ściślejszych kontaktów pomiędzy biskupami w ramach metropolii oraz pomiędzy biskupem, kapłanami i wiernymi w diecezjach - powiedział Ojciec Święty.
Papież przypomniał, że: "dzisiaj, bardziej niż kiedykolwiek, zachodzi konieczność dawania świadectwa własnym życiem, zapałem i zatroskaniem apostolskim". Zachęcił pasterzy Kościoła w Polsce, aby możliwości jakie zostały stworzone przez "nowy podział administracyjny Kościoła w Polsce, były w pełni wykorzystywane". - Zachęcam księży biskupów poszczególnych metropolii do pełnego zaangażowania się w poważną refleksję pastoralną na poziomie poszczególnych struktur kościelnych - podkreślił Ojciec Święty.
Do księży biskupów Papież zaapelował, aby "ze szczególną troską dbali o nieustanną formację intelektualną i duchową kapłanów", a do wiernych: "Was, drodzy bracia i siostry, i wszystkich wiernych w Polsce proszę, otaczajcie waszych kapłanów wymagającą miłością, podnoście na duchu dobrym słowem, wspierajcie gorącą modlitwą".
Papież przypomniał, że "wierni świeccy w Polsce, w okresie drugiej połowy minionego stulecia, dali wiele dowodów ofiarności i szczerego przywiązania do Kościoła". - Proszę Boga, aby kontynuowali tę dobrą tradycję i z nowym zaangażowaniem podejmowali ewangeliczne zadania, zajmując w Kościele i w życiu społecznym należne miejsce - miejsce, jakie przysługuje im z tytułu właściwego im powołania i na mocy sakramentów świętych - powiedział Papież i zaapelował: - Niech przykład i zachęta pasterzy pobudza apostolat świeckich i ożywia współpracę wiernych w kształtowaniu nowego oblicza Kościoła na początku trzeciego tysiąclecia chrześcijaństwa.
Unijni przywódcy planują w lipcu szczyt z przywódcą Chin Xi Jinpingiem w Pekinie
Białoruski funkcjonariusz w mundurze uczestniczył w probie forsowania polskiej granicy.
Zdaniem lidera Konfederacji sprawą powinna zająć się też Państwowa Komisja Wyborcza.
Pomijając polityczny wymiar tego wydarzenia, który Polacy różnie mogą oceniać... To trzeba zobaczyć.
Zaatakowali samo centrum miasta, zabijając 34 i raniąc 117 osób
Rozpoczął się kolejny etap renowacji jednej z najbardziej znanych budowli Stambułu.