Misterium Męki Pańskiej organizują ojcowie franciszkanie z Kalwarii Pacławskiej koło Przemyśla. Tradycyjnie weźmie w nim udział kilka tysięcy pielgrzymów z całej Polski. W tym roku misterium zostanie wystawione trzy razy: 23, 24 i 29 marca. Aktorami przedstawienia, opartego na scenach biblijnych, będą mieszkańcy Kalwarii Pacławskiej i okolicznych wiosek - w sumie 50 osób.
Misterium Męki Pańskiej organizują ojcowie franciszkanie z Kalwarii Pacławskiej koło Przemyśla. Tradycyjnie weźmie w nim udział kilka tysięcy pielgrzymów z całej Polski. W tym roku misterium zostanie wystawione trzy razy: 23, 24 i 29 marca.
Aktorami przedstawienia, opartego na scenach biblijnych, będą mieszkańcy Kalwarii Pacławskiej i okolicznych wiosek - w sumie 50 osób. Wielu z nich pielęgnuje tę tradycję od lat. Droga Krzyżowa liczy tam około 3 kilometrów. Misterium tradycyjnie obejmie całość opisu ewangelicznego od Sądu przed Piłatem do Ukrzyżowania na Golgocie. Nabożeństwo rozpocznie się w miejscu zwanym Gradusami, gdzie wznosi się Ratusz Piłata.
Pierwsze stacje Drogi Krzyżowej w Kalwarii Pacławskiej zbudowano w 1775 r. z inicjatywy tamtejszego szlachcica Andrzeja Maksymiliana Fredry. Do dziś wznoszone są nowe kapliczki, a stare poddawane są konserwacji.
W tym roku misterium zostanie wystawione trzykrotnie. Po raz pierwszy w sobotę, 23 marca o godz. 15.00, a ponadto w Niedzielę Palmową, 24 marca o godz. 13.00 i w Wielki Piątek, 29 marca o godz. 15.00.
Sanktuarium Męki Pańskiej i Matki Bożej w Kalwarii Pacławskiej powstało w XVII wieku. W 1668 roku przybyli do Kalwarii franciszkanie, którzy od samego początku rozwinęli tam kult Męki Pańskiej i Matki Bożej. Kalwaria składa się z ponad 40 kaplic rozsianych po okolicznych wzgórzach, przy których zatrzymują się pielgrzymi, rozważając wydarzenia z życia Jezusa i Maryi. Kalwaria Pacławska nazywana jest "Jerozolimą Wschodu".
Rośnie zagrożenie dla miejscowego ekosystemu i potencjalnie - dla globalnego systemu obiegu węgla.
W lokalach mieszkalnych obowiązek montażu czujek wejdzie w życie 1 stycznia 2030 r. Ale...
- poinformował portal Ukrainska Prawda, powołując się na źródła.