Reklama

Bez usprawiedliwienia

- Nic nie usprawiedliwia posiadania broni nuklearnej - powiedział podczas spotkania Komitetu Przygotowawczego na Konferencję o Ograniczeniu Rozszerzania Broni Nuklearnej, przedstawiciel Stolicy Apostolskiej, Francis A. Chullikatt. Podkreślił, że "broń nuklearna jest ogromnym zagrożeniem dla pokoju, do którego dążymy w XXI wieku". Komitet Przygotowawczy rozpoczął prace w Nowym Jorku. Jego celem jes

Reklama

- Nic nie usprawiedliwia posiadania broni nuklearnej - powiedział podczas spotkania Komitetu Przygotowawczego na Konferencję o Ograniczeniu Rozszerzania Broni Nuklearnej, przedstawiciel Stolicy Apostolskiej, Francis A. Chullikatt. Podkreślił, że "broń nuklearna jest ogromnym zagrożeniem dla pokoju, do którego dążymy w XXI wieku". Komitet Przygotowawczy rozpoczął prace w Nowym Jorku. Jego celem jest przyspieszenie podpisanie traktatu, który ma ograniczyć rozprzestrzenianie broni nuklearnej na świecie. Podpisanie porozumienia zaplanowano na rok 2005.

Podczas swojego przemówienia, Chullikatt wyraził obawę, że przygotowania do podpisania traktatu nie tylko nie zostaną przyspieszone, lecz mogą się znacznie przedłużyć, ponieważ zobowiązania już podpisane przez państwa członkowskie ONZ w 2000 r. nie zostały dotychczas wprowadzone w życie.

Przedstawiciel Stolicy Apostolskiej przypomniał także o skutkach samego posiadania broni atomowej oraz potępił wyścig zbrojeń, w którym uczestniczą głównie największe mocarstwa świata.

Watykański wysłannik zaapelował o jak najszybsze podjęcie działań dla przyspieszenia procesu ograniczenia posiadania broni nuklearnej i podkreślił, że "powszechnie używane podczas 'zimnej wojny' strategie przeciwko użyciu broni nuklearnej, muszą teraz doprowadzić do podpisania paktu o rozbrojeniu".

Stolica Apostolska wielokrotnie potępiała próby jądrowe i wypowiadała się przeciwko posiadaniu i używaniu tej broni.

W lipcu 2001r. Watykan ratyfikował traktat o całkowitym zakazie prób jądrowych. Deklaracja, która towarzyszyła ratyfikacji podkreśliła m.in., że "zgodnie z istotą i szczególnymi warunkami Państwa Miasta Watykanu, Stolica Apostolska pragnie tą ratyfikacją posunąć naprzód prawdziwą promocję kultury pokoju, opartej na pierwszeństwie prawa i poszanowaniu życia ludzkiego".

Uchwalony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ 10 września 1996 r. traktat Stolica Apostolska podpisała już 24 września tego samego roku.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
0°C Środa
rano
3°C Środa
dzień
3°C Środa
wieczór
0°C Czwartek
noc
wiecej »

Reklama