Dostosowanie prawa do wymogów Unii Europejskiej nie może uzasadniać wystąpień przeciw prawu do życia i prawom rodziny - powiedzieli uczestnicy posiedzenia Rady Episkopatu Polski ds. Rodziny. - Prawodawstwo Unii szanuje w tych sprawach suwerenność państw członkowskich - podkreślali. Rada ds. Rodziny zebrała się 16 kwietnia w Warszawie w rozszerzonym składzie - do stałych członków dołączyli przedsta
Komunikat z posiedzenia Rady Episkopatu Polski ds. Rodziny w dniu 16 kwietnia 2002 r. w Warszawie.
"Ze względu na rangę poruszanych problemów Rada obradowała w składzie rozszerzonym o przedstawicieli Polskiej Federacji Stowarzyszeń Rodzin Katolickich, Polskiej Federacji Ruchów Obrony Życia oraz Forum Kobiet Polskich.
Przedmiotem obrad była aktualna sytuacja rodziny polskiej.
Rada z największa troską i niepokojem ocenia antyrodzinne działania władz państwowych, pozbawiające rodziny szeregu ważnych świadczeń (Przykładowo: skrócenie urlopów macierzyńskich, odebranie zasiłków porodowych, pozbawienie ubogich kobiet w ciąży pomocy materialnej, zaostrzenie kryteriów uprawniających do zasiłku rodzinnego, pielęgnacyjnego i stałego, oraz podwyższenie podatku VAT na artykuły dziecięce). Zdecydowany sprzeciw budzą działania, zmierzające do zmiany treści programowych wychowania prorodzinnego w kierunku demoralizującej edukacji seksualnej. Rada wyraża szacunek i wdzięczność wobec rodzin szanujących życie i podejmujących uczciwie trud wychowania zwłaszcza liczniejszego potomstwa.
Niezrozumiałe i niezasadne są postulaty skrajnych środowisk feministycznych i niektórych przedstawicieli rządu zmierzające do pozbawienia ochrony prawnej dziecka poczętego. Dzieje się to pomimo udokumentowania, że 9 lat funkcjonowania ustawy chroniącej życie przyniosło niezaprzeczalne korzystne rezultaty, oraz pomimo konstytucyjnej zasady ochrony życia każdego człowieka.
Uzasadnianie postulowanych zmian w prawodawstwie koniecznością dostosowania do standardów UE jest bezzasadne i dezinformujące. Ustawodawstwo Unii Europejskiej zapewnia bowiem suwerenność państw członkowskich w sprawach takich jak prawna ochrona życia, wychowanie i sprawy rodzinne.
Wobec rozlicznych zagrożeń rodziny oraz życia człowieka od poczęcia do naturalnej śmierci niezbędna jest konsolidacja sił społecznych w obronie tych podstawowych wartości. Konieczny jest osobisty i społeczny rachunek sumienia z działań w tych dziedzinach przed wizytą w Polsce Ojca Świętego; Papieża niestrudzenie głoszącego świętość życia i rodziny. Oby każdy z nas mógł witać Ojca Świętego w poczuciu, że zrobił wszystko co było w jego mocy dla ratowania zagrożonej świętości życia i rodziny.
Rada podziela ból Ojca Świętego z powodu eskalacji agresji i nieposzanowania zycia w Ziemi Świętej, w tym w Betlejem, symbolicznej kolebce świętości życia, miejscu przyjścia na świat Jezusa Chrystusa na ziemię".
Rośnie zagrożenie dla miejscowego ekosystemu i potencjalnie - dla globalnego systemu obiegu węgla.
W lokalach mieszkalnych obowiązek montażu czujek wejdzie w życie 1 stycznia 2030 r. Ale...
- poinformował portal Ukrainska Prawda, powołując się na źródła.