Prawosławny patriarcha modlił się za Papieża

![][1]Prawosławny patriarcha Konstantynopola modlił się o zdrowie i długie życie "dla naszego brata papieża Jana Pawła II". Bartłomiej I odprawił pierwszą od 1054 roku prawosławną liturgię w katolickiej bazylice w Rawennie. Historycznej rangi liturgia odbyła się w bazylice Św. Apolinarego [1]: zdjecia/bartlomiej_I_1.gif (Prawosławny patriarcha Konstantynopola Bartłomiej I)

Prawosławny patriarcha Konstantynopola modlił się o zdrowie i długie życie "dla naszego brata papieża Jana Pawła II". Bartłomiej I odprawił pierwszą od 1054 roku prawosławną liturgię w katolickiej bazylice w Rawennie. Historycznej rangi liturgia odbyła się w bazylice Św. Apolinarego "in Classe" w Rawennie – świątyni zbudowanej w VI wieku dla liturgii bizantyjskiej, lecz zamienionej na świątynię katolicką po schizmie wschodniej w 1054 roku. Bazylika słynie jednak przede wszystkim ze wspaniałej mozaiki.

Patriarcha Bartłomiej I zawitał do Rawenny w ramach „pływającego sympozjum” – spotkania poświęconego kwestiom ekologicznym i odbywającego się na statku pasażerskim "Festos Palace" podczas rejsu wodami Adriatyku. Rawenna jest przedostatnim etapem rejsu.

W homilii podczas niedzielnej liturgii patriarcha wyraził radość i wdzięczność za udostępnienie mu tego miejsca kultu, dodając, że ma nadzieję, że sprawowana tam liturgia będzie "zapowiedzią lepszych stosunków między obu Kościołami". Przyznał, że prowadzony przez nie dialog teologiczny natrafia na trudności, wezwał jednak do ufności w Bogu, "który pragnie jedności chrześcijan i sprawi, by rozbłysło w sercach wszystkich światło Jego prawdy oraz prowadzić będzie kroki każdego ku jedności wiary".

"Modlimy się i czekamy na ten dzień przywrócenia duchowej jedności naszych siostrzanych Kościołów" - podkreślił Bartłomiej I.

Po zakończeniu liturgii patriarcha ponownie wsiadł na statek. Wcześniej, jeszcze przed przybyciem do brzegów Rawenny, powiedział towarzyszącym sympozjum dziennikarzom, że „stosunki z Kościołem katolickim są więcej niż dobre”. Zapowiedział obecność delegacji Konstantynopola na rzymskich uroczystościach ku czci świętych Piotra i Pawła 29 czerwca. Tradycja uczestnictwa w tym uroczystościach przedstawicieli prawosławia jest już wieloletnią tradycją.

Pływające sympozjum zakończy się 10 czerwca w Wenecji, gdzie po południu Jan Paweł II (za pośrednictwem specjalnego telemostu Watykan-Wenecja) i Bartłomiej I podpiszą deklarację o współpracy Kościoła rzymskokatolickiego i prawosławnego w dziele ochrony stworzenia.

Sympozjum zorganizowane przez Patriarchat Ekumeniczny już po raz czwarty dotyczy tym razem wód Adriatyku. 250 uczestników tego niezwykłego rejsu odwiedziło już Grecję, Albanię, Czarnogórę, Chorwację i Słowenię. W ubiegłych latach odbyły się podobne rejsy po Morzu Egejskim (1995), Morzu Czarnym (1997) i po Dunaju (1999). W 2003 przewiduje się podobną wyprawę po Bałtyku.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
28 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
4°C Wtorek
noc
2°C Wtorek
rano
9°C Wtorek
dzień
11°C Wtorek
wieczór
wiecej »