![][1]W mediach Turcji prowadzona jest kampania antyeuropejska i antychrześcijańska, uważają władze Kościoła katolickiego w tym kraju. Wikariusz apostolski w Stambule bp Louis Pelatre powiedział 25 czerwca w rozmowie z watykańskim biuletynem misyjnym "Fides", że każdy gest ze strony Kościoła uważany jest za bezprawne werbowanie w [1]: zdjecia/pelatre1.jpg (bp Louis Pelatre)
W mediach Turcji prowadzona jest kampania antyeuropejska i antychrześcijańska, uważają władze Kościoła katolickiego w tym kraju. Wikariusz apostolski w Stambule bp Louis Pelatre powiedział 25 czerwca w rozmowie z watykańskim biuletynem misyjnym "Fides", że każdy gest ze strony Kościoła uważany jest za bezprawne werbowanie wiernych. Na wielkie trudności napotyka także kościelna działalność społeczna. Podkreślił jednocześnie, że nie jest to zgodne z oficjalną linią rządu Turcji.
Bp Pelatre przypomniał, że Kościół w tym kraju napotyka na liczne trudności i ma niewiele możliwości działania, ponieważ dotychczas nie został oficjalnie uznany przez państwo. Jednocześnie wyraził nadzieję na poprawę sytuacji, gdyż widoczne jest coraz większe otwarcie na Europę i większa tolerancja wobec mniejszości. Kościół utrzymuje dobre kontakty z władzami i w miarę możliwości prowadzi działalność socjalną. Dotyczy to zwłaszcza północnego zachodu kraju, gdzie jeszcze nie zostały usunięte skutki ciężkiego trzęsienia ziemi z 1999 r.
W Turcji wśród ok. 67 mln. mieszkańców, głównie muzułmanów, żyje 32 tys. katolików.
Armia izraelska nie skomentowała sobotniego ataku na Bejrut i nie podała, co miało być jego celem.
W niektórych miejscach wciąż słychać odgłosy walk - poinformowała agencja AFP.
Wedle oczekiwań weźmie w nich udział 25 tys. młodych Polaków.
Kraje rozwijające się skrytykowały wynik szczytu, szefowa KE przyjęła go z zadowoleniem
Sejmik woj. śląskiego ustanowił 2025 r. Rokiem Tragedii Górnośląskiej.
Z dala od tłumów oblegających najbardziej znane zabytki i miejsca.