Spotkanie w Warszawie

W poniedziałek rozpocznie się w Warszawie doroczne spotkanie Wspólnego Komitetu Rady Konferencji Biskupich Europy (CCEE) i Konferencji Kościołów Europejskich (KEK).

Obrady przebiegać będą pod hasłem „Wiara i religijność w zmieniającej się Europie. Nowe ruchy chrześcijańskie w Europie: wyzwania czy możliwości?"

Obrady będą poświęcone zmianom zachodzącym we współczesnym Europejczyku w jego stosunku do Boga io doświadczeniu religijnym. Zmiany te są szczególnie dostrzegalne we wzroście liczby ruchów ewangelikalnych i zielonoświątkowym na naszym kontynencie.

Wiceprzewodniczący CCEE kard. Angelo Bagnasco z Genui i rumuński metropolita prawosławny Józef ukażą doświadczenie przeżywania przez Kościoły tradycyjne obecności „nowych ruchów” a emerytowany katolicki arcybiskup Southwark w Wielkiej Brytanii – Kevin McDonald i francuska pastorka reformowana Claire Sixt-Gateuille spróbują określić wyzwania duszpasterskie, związane z tymi ruchami.

W czasie spotkania przewodniczący Rady Episkopatu ds. Ekumenizmu bp Krzysztof Nitkiewicz i prezes Polskiej Rady Ekumenicznej abp Jeremiasz zapoznają zebranych z sytuacją religijną i ekumeniczną w naszym kraju.

Obrady zakończą się 6 lutego odwiedzinami Muzeum Powstania Warszawskiego. Wcześniej przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski i wiceprzewodniczący CCEE abp Józef Michalik przedstawi komunikat „Rok Wiary, 50. rocznica Soboru Watykańskiego II i Synod Biskupów nt. nowej ewangelizacji”, a protestantka, nadradczyni kościelna Cordelia Kopsch z Niemiec będzie mówiła nt. „Rola KEK-u w zmieniającej się Europie – spojrzenie na odnowę KEK-u – wizja i misja”.

Udział w pracach zapowiedziało 7 członków KEK-u z jego przewodniczącym, prawosławnym metropolitą Emanuelem z Francji na czele, 6 członków CCEE z przewodniczącym kard. Péterem Erdő.

Wspólny Komitet obu organizacji powstał w 1972 i jest najwyższym szczeblem dialogu między nimi. Zbiera się zwykle raz w roku, a w jego skład wchodzą przewodniczący, ich zastępcy i sekretarze generalni oraz po czterech członków CCEE i KEK.

Konferencja Kościołów Europejskich powstała w 1959 i obecnie zrzesza 120 Kościołów protestanckich, anglikańskich, prawosławnych i starokatolickich z całego kontynentu, a także 40 chrześcijańskich organizacji stowarzyszonych.

Na czele KEK-u stoi prawosławny metropolita Francji (Patriarchat Konstantynopola) Emanuel, dwoma wiceprzewodniczącymi są anglikański biskup Christopher Hill i nadradczyni kościelna Cordelia Kopsch a sekretarzem generalnym jest pastor Guy Liagre z Belgii. Organizacja ma swoje biura w Genewie, Brukseli i Strasburgu.

Rada Konferencji Biskupich Europy istnieje od 1971. Obecnie należą do niej 33 episkopaty krajowe, reprezentowani przez swych przewodniczących, oraz arcybiskupi Luksemburga, Monako i Cypru dla maronitów, a także biskup Kiszyniowa i greckokatolicki eparcha mukaczowski.

Przewodniczącym Rady jest prymas Węgier kard. Péter Erdő, dwoma jego zastępcami – kard. Angelo Bagnasco z Włoch i abp Józef Michalik z Polski, a sekretarzem generalnym – portugalski kapłan Duarte da Cunha. Siedziba Sekretariatu mieści się w Sankt Gallen (Szwajcaria).

 

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
25 26 27 28 29 30 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31 1 2 3 4 5
20°C Wtorek
noc
16°C Wtorek
rano
27°C Wtorek
dzień
28°C Wtorek
wieczór
wiecej »