Centralne obchody Światowego Dnia Chorego odbędą się w tym roku w niemieckiej Bawarii, w sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Łaskawej w Altötting.
Tam oficjalnym wysłannikiem i reprezentantem Ojca Świętego będzie nasz były ordynariusz. Otrzymaliśmy list Benedykta XVI skierowany do abp. Zygmunta Zimowskiego, będący posłaniem Przewodniczącego Papieskiej Rady ds. Służby Zdrowia i Duszpasterstwa Chorych na centralne obchody tegorocznego Światowego Dnia Chorego. Oto jego treść:
Do Przewielebnego Brata Zygmunta Zimowskiego, Arcybiskupa-Biskupa emeryta Radomskiego, Przewodniczącego Papieskiej Rady ds. Służby Zdrowia i Duszpasterstwa Chorych.
Kościół Chrystusowy stale przynosił ulgę chorym i nie przestanie nigdy przychodzić im z pomocą w potrzebach. Pamięta bowiem o wielu zachętach, które Boski Nauczyciel skierował do Apostołów posyłając ich do dzieła ewangelizacji, wśród nich: „Uzdrawiajcie chorych, którzy tam są, i mówcie im: Przybliżyło się do was Królestwo Boże” (Łk 10,9). On sam, zanim zaczynał nauczać tłumy, miał zwyczaj uzdrawiać chorych (por. Mt 8,16; 12,15; 14,14). Ta prawdziwa troska o zbawienie dusz przynagla wszystkich chrześcijan, aby łączyli się mocniej w cierpieniach z Panem Jezusem i okazywali chorym ciągle większą pomoc.
Ilekroć mogę osobiście służyć duszpastersko chorym, chętnie to czynię, aby ich wzmocnić i aby ci, którzy o nich się troszczą, wierniej wypełniali swoją misję. Z radością zatem wysłuchałem Twojej pokornej prośby, Przewielebny Bracie, by mianować Wysłannika do Altötting, w Niemczech, aby dać odczuwalny wyraz Mojej obecności w ramach obchodów Światowego Dnia Chorych. Przychylając się do tej prośby, zwracam się właśnie do Ciebie, Przewielebny Bracie, który, jak sądzę, jako Przewodniczący Papieskiej Rady ds. Służby Zdrowia i Duszpasterstwa Chorych, bardzo przyczynisz się do tego, aby uczestnicy wydarzenia jeszcze bardziej przekonali się o głębokiej miłości, jaką otaczam chorych, i o trosce, z jaką zanoszę modlitwy w ich intencji, jak i tych, którzy się nimi opiekują.
Dlatego mianuję Cię tym Dokumentem MOIM SPECJALNYM WYSŁANNIKIEM na uroczystości XXI Światowego Dnia Chorych, który będzie obchodzony w dniu 11 lutego tegoż roku. Zachęcam Cię zatem, abyś głosił wszystkim obecnym światło ewangelicznej prawdy i jedyną drogę zbawienia, czyli naszego Jezusa Chrystusa. Ponadto będziesz tam mówił o słodkiej więzi miłości, poprzez którą jestem z nimi mocno złączony. Ponieważ szczęśliwie obchodzimy aktualnie Rok Wiary, ogłoszony przeze Mnie na Placu św. Piotra, zachęcisz ich, aby z odnowioną nadzieją wyznali wiarę w Boga, jako że „wierząc”, chorzy również „są otoczeni szczególną opieką” (św. Augustyn, O pożytku wiary 1,2). Wiara chrześcijańska przynagla nas, abyśmy głosili bez wahania Ewangelię wszystkim narodom na ziemi (por. Mt 28,19) i świadczyli o prawdziwej wartości cierpienia i zmartwień. W rzeczywistości bowiem każdy prowadzony jest przez trudności tego życia do prawdziwej wolności i szczerego daru samego siebie.
Zaniesiesz, Przewielebny Bracie, te Moje przesłania i zaprosisz uczestników do pogłębienia wiary, przez którą zawierzą siebie Bogu w całej wolności i odpowiedzą na przykazanie miłości dane przez Jego Syna. Ponadto przekażesz wszystkim tam obecnym Moje pozdrowienie, przede wszystkim Administratorowi Diecezjalnemu diecezji Passau i innym biskupom, kapłanom, osobom konsekrowanym i wszystkim wiernym świeckim. Pragnę wreszcie, abyś przekazał słowa Mojej życzliwości również Przedstawicielom władzy świeckiej i wszystkim uczestnikom.
Towarzyszę Ci modlitwą, Przewielebny Bracie, spełniającemu Twoją misję i polecam wstawiennictwu Matki Bożej Niepokalanej, Pośredniczki łask. Chętnie udzielam Ci Apostolskiego Błogosławieństwa i pragnę, abyś przekazał je należycie wszystkim uczestnikom celebracji.
Dano w Rzymie, u Świętego Piotra, dnia 10 miesiąca stycznia roku 2013, w ósmym naszego Pontyfikatu.
Papież Benedykt XVI
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
- poinformował portal Ukrainska Prawda, powołując się na źródła.
Według przewodniczącego KRRiT materiał zawiera treści dyskryminujące i nawołujące do nienawiści.
W perspektywie 2-5 lat można oczekiwać podwojenia liczby takich inwestycji.