Abp Zygmunt Zimowski papieskim legatem

Centralne obchody Światowego Dnia Chorego odbędą się w tym roku w niemieckiej Bawarii, w sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Łaskawej w Altötting.

Tam oficjalnym wysłannikiem i reprezentantem Ojca Świętego będzie nasz były ordynariusz. Otrzymaliśmy list Benedykta XVI skierowany do abp. Zygmunta Zimowskiego, będący posłaniem Przewodniczącego Papieskiej Rady ds. Służby Zdrowia i Duszpasterstwa Chorych na centralne obchody tegorocznego Światowego Dnia Chorego. Oto jego treść:

Do Przewielebnego Brata Zygmunta Zimowskiego, Arcybiskupa-Biskupa emeryta Radomskiego, Przewodniczącego Papieskiej Rady ds. Służby Zdrowia i Duszpasterstwa Chorych.

Kościół Chrystusowy stale przynosił ulgę chorym i nie przestanie nigdy przychodzić im z pomocą w potrzebach. Pamięta bowiem o wielu zachętach, które Boski Nauczyciel skierował do Apostołów posyłając ich do dzieła ewangelizacji, wśród nich: „Uzdrawiajcie chorych, którzy tam są, i mówcie im: Przybliżyło się do was Królestwo Boże” (Łk 10,9). On sam, zanim zaczynał nauczać tłumy, miał zwyczaj uzdrawiać chorych (por. Mt 8,16; 12,15; 14,14). Ta prawdziwa troska o zbawienie dusz przynagla wszystkich chrześcijan, aby łączyli się mocniej w cierpieniach z Panem Jezusem i okazywali chorym ciągle większą pomoc.

Ilekroć mogę osobiście służyć duszpastersko chorym, chętnie to czynię, aby ich wzmocnić i aby ci, którzy o nich się troszczą, wierniej wypełniali swoją misję. Z radością zatem wysłuchałem Twojej pokornej prośby, Przewielebny Bracie, by mianować Wysłannika do Altötting, w Niemczech, aby dać odczuwalny wyraz Mojej obecności w ramach obchodów Światowego Dnia Chorych. Przychylając się do tej prośby, zwracam się właśnie do Ciebie, Przewielebny Bracie, który, jak sądzę, jako Przewodniczący Papieskiej Rady ds. Służby Zdrowia i Duszpasterstwa Chorych, bardzo przyczynisz się do tego, aby uczestnicy wydarzenia jeszcze bardziej przekonali się o głębokiej miłości, jaką otaczam chorych, i o trosce, z jaką zanoszę modlitwy w ich intencji, jak i tych, którzy się nimi opiekują.

Dlatego mianuję Cię tym Dokumentem MOIM SPECJALNYM WYSŁANNIKIEM na uroczystości XXI Światowego Dnia Chorych, który będzie obchodzony w dniu 11 lutego tegoż roku. Zachęcam Cię zatem, abyś głosił wszystkim obecnym światło ewangelicznej prawdy i jedyną drogę zbawienia, czyli naszego Jezusa Chrystusa. Ponadto będziesz tam mówił o słodkiej więzi miłości, poprzez którą jestem z nimi mocno złączony. Ponieważ szczęśliwie obchodzimy aktualnie Rok Wiary, ogłoszony przeze Mnie na Placu św. Piotra, zachęcisz ich, aby z odnowioną nadzieją wyznali wiarę w Boga, jako że „wierząc”, chorzy również „są otoczeni szczególną opieką” (św. Augustyn, O pożytku wiary 1,2). Wiara chrześcijańska przynagla nas, abyśmy głosili bez wahania Ewangelię wszystkim narodom na ziemi (por. Mt 28,19) i świadczyli o prawdziwej wartości cierpienia i zmartwień. W rzeczywistości bowiem każdy prowadzony jest przez trudności tego życia do prawdziwej wolności i szczerego daru samego siebie.

Zaniesiesz, Przewielebny Bracie, te Moje przesłania i zaprosisz uczestników do pogłębienia wiary, przez którą zawierzą siebie Bogu w całej wolności i odpowiedzą na przykazanie miłości dane przez Jego Syna. Ponadto przekażesz wszystkim tam obecnym Moje pozdrowienie, przede wszystkim Administratorowi Diecezjalnemu diecezji Passau i innym biskupom, kapłanom, osobom konsekrowanym i wszystkim wiernym świeckim. Pragnę wreszcie, abyś przekazał słowa Mojej życzliwości również Przedstawicielom władzy świeckiej i wszystkim uczestnikom.

Towarzyszę Ci modlitwą, Przewielebny Bracie, spełniającemu Twoją misję i polecam wstawiennictwu Matki Bożej Niepokalanej, Pośredniczki łask. Chętnie udzielam Ci Apostolskiego Błogosławieństwa i pragnę, abyś przekazał je należycie wszystkim uczestnikom celebracji.

Dano w Rzymie, u Świętego Piotra, dnia 10 miesiąca stycznia roku 2013, w ósmym naszego Pontyfikatu.

Papież Benedykt XVI


 

«« | « | 1 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 1 2 3 4 5 6
23°C Niedziela
wieczór
21°C Poniedziałek
noc
17°C Poniedziałek
rano
23°C Poniedziałek
dzień
wiecej »