Centralne obchody Światowego Dnia Chorego odbędą się w tym roku w niemieckiej Bawarii, w sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Łaskawej w Altötting.
Tam oficjalnym wysłannikiem i reprezentantem Ojca Świętego będzie nasz były ordynariusz. Otrzymaliśmy list Benedykta XVI skierowany do abp. Zygmunta Zimowskiego, będący posłaniem Przewodniczącego Papieskiej Rady ds. Służby Zdrowia i Duszpasterstwa Chorych na centralne obchody tegorocznego Światowego Dnia Chorego. Oto jego treść:
Do Przewielebnego Brata Zygmunta Zimowskiego, Arcybiskupa-Biskupa emeryta Radomskiego, Przewodniczącego Papieskiej Rady ds. Służby Zdrowia i Duszpasterstwa Chorych.
Kościół Chrystusowy stale przynosił ulgę chorym i nie przestanie nigdy przychodzić im z pomocą w potrzebach. Pamięta bowiem o wielu zachętach, które Boski Nauczyciel skierował do Apostołów posyłając ich do dzieła ewangelizacji, wśród nich: „Uzdrawiajcie chorych, którzy tam są, i mówcie im: Przybliżyło się do was Królestwo Boże” (Łk 10,9). On sam, zanim zaczynał nauczać tłumy, miał zwyczaj uzdrawiać chorych (por. Mt 8,16; 12,15; 14,14). Ta prawdziwa troska o zbawienie dusz przynagla wszystkich chrześcijan, aby łączyli się mocniej w cierpieniach z Panem Jezusem i okazywali chorym ciągle większą pomoc.
Ilekroć mogę osobiście służyć duszpastersko chorym, chętnie to czynię, aby ich wzmocnić i aby ci, którzy o nich się troszczą, wierniej wypełniali swoją misję. Z radością zatem wysłuchałem Twojej pokornej prośby, Przewielebny Bracie, by mianować Wysłannika do Altötting, w Niemczech, aby dać odczuwalny wyraz Mojej obecności w ramach obchodów Światowego Dnia Chorych. Przychylając się do tej prośby, zwracam się właśnie do Ciebie, Przewielebny Bracie, który, jak sądzę, jako Przewodniczący Papieskiej Rady ds. Służby Zdrowia i Duszpasterstwa Chorych, bardzo przyczynisz się do tego, aby uczestnicy wydarzenia jeszcze bardziej przekonali się o głębokiej miłości, jaką otaczam chorych, i o trosce, z jaką zanoszę modlitwy w ich intencji, jak i tych, którzy się nimi opiekują.
Dlatego mianuję Cię tym Dokumentem MOIM SPECJALNYM WYSŁANNIKIEM na uroczystości XXI Światowego Dnia Chorych, który będzie obchodzony w dniu 11 lutego tegoż roku. Zachęcam Cię zatem, abyś głosił wszystkim obecnym światło ewangelicznej prawdy i jedyną drogę zbawienia, czyli naszego Jezusa Chrystusa. Ponadto będziesz tam mówił o słodkiej więzi miłości, poprzez którą jestem z nimi mocno złączony. Ponieważ szczęśliwie obchodzimy aktualnie Rok Wiary, ogłoszony przeze Mnie na Placu św. Piotra, zachęcisz ich, aby z odnowioną nadzieją wyznali wiarę w Boga, jako że „wierząc”, chorzy również „są otoczeni szczególną opieką” (św. Augustyn, O pożytku wiary 1,2). Wiara chrześcijańska przynagla nas, abyśmy głosili bez wahania Ewangelię wszystkim narodom na ziemi (por. Mt 28,19) i świadczyli o prawdziwej wartości cierpienia i zmartwień. W rzeczywistości bowiem każdy prowadzony jest przez trudności tego życia do prawdziwej wolności i szczerego daru samego siebie.
Zaniesiesz, Przewielebny Bracie, te Moje przesłania i zaprosisz uczestników do pogłębienia wiary, przez którą zawierzą siebie Bogu w całej wolności i odpowiedzą na przykazanie miłości dane przez Jego Syna. Ponadto przekażesz wszystkim tam obecnym Moje pozdrowienie, przede wszystkim Administratorowi Diecezjalnemu diecezji Passau i innym biskupom, kapłanom, osobom konsekrowanym i wszystkim wiernym świeckim. Pragnę wreszcie, abyś przekazał słowa Mojej życzliwości również Przedstawicielom władzy świeckiej i wszystkim uczestnikom.
Towarzyszę Ci modlitwą, Przewielebny Bracie, spełniającemu Twoją misję i polecam wstawiennictwu Matki Bożej Niepokalanej, Pośredniczki łask. Chętnie udzielam Ci Apostolskiego Błogosławieństwa i pragnę, abyś przekazał je należycie wszystkim uczestnikom celebracji.
Dano w Rzymie, u Świętego Piotra, dnia 10 miesiąca stycznia roku 2013, w ósmym naszego Pontyfikatu.
Papież Benedykt XVI
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
"Franciszek jest przytomny, ale bardziej cierpiał niż poprzedniego dnia."
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Osoby zatrudnione za granicą otrzymały 30 dni na powrót do Ameryki na koszt rządu.