Słudze Bożemu, kardynałowi Maurice Otundze poświęcony jest drugi już film dokumentalny, zrealizowany przez Ukweli Video Productions, będące projektem Konferencji Episkopatu Kenii.
Dochód przeznaczony będzie na wsparcie procesu beatyfikacyjnego, zmarłego w 2003 r. kenijskiego hierarchy. Zakończenie prac związanych z fazą diecezjalną procesu planowane jest na sierpień br. Otwarcie fazy watykańskiej, przewidywane jest na październik.
Jak informuje o. Celestino Bundi, z Komitetu opracowującego dokumenty procesowe, potrzeba jeszcze świadectwa cudu, dokonanego za wstawiennictwem Sługi Bożego, kard. Otungi.
“Apelujmy do wszystkich ludzi Boga, duchowieństwa, konsekrowanych mężczyzn i kobiet, i wszystkich ludzi dobrej woli, o dalsze wsparcie procesu codzienną modlitwą" dodaje o. Bundi.
Oficjalna premiera 3 godzinnego dokumentu "Pełniąc wolę Bożą; Historia Sługi Bożego Maurice'a Michaela Kardynała Otungi (1923-2003)" planowana jest na sobotę, 9 lutego.
ukwelivideo
Doing the Will of God Trailer
Film wpisze się w rozpoczęcie zbliżającej się wielkopostnej kampanii, której tematem przewodnim jest: "Zjednoczona i Pokojowa Kenia, zmiany, których oczekujemy...". Kampania nawiązuje do wyborów prezydenckich, które w Kenii odbędą się 4 marca br.
Kard. Maurice Otunga był synem wodza plemienia Bakhone. Jego ojciec miał 40 żon. Urodzony w styczniu 1923 r., obecny Sługa Boży chrzest w przyjął w 1935 r. Został wyświęcony na kapłana w Rzymie w 1953 r. Był m.in. wykładowcą seminarium w Kakamega, pracował w delegaturze apostolskiej w Kenii, brał udział w obradach Soboru Watykańskiego II. W październiku 1971 został mianowany pierwszym kenijskim arcybiskupem Nairobi. 5 marca 1973 papież Paweł VI mianował go kardynałem, z tytułem prezbitera S. Gregorio Barbarigo alle Tre Fontane. W maju 1997, w związku z osiągnięciem wieku emerytalnego, kard. Otunga złożył rezygnację z rządów archidiecezją Nairobi
Był pasterzem, który podkreślał potrzebę społecznego zaangażowania Kościoła, człowiekiem wizji kładącym nacisk na rozwój duchowy, fizyczny, socjalny i ekonomiczny. Podczas obrad I Synodu dla Afryki w 1994 r, przedstawił dokument "Ewangelizacja, jako Sprawiedliwość i Pokój".
Dał poznać się jako wielki orędownik godności życia ludzkiego i rodziny. Brawurowo sprzeciwiał się próbom narzucenia Kenijczykom antykoncepcyjnej mentalności, biorąc udział w 1996 w publicznym spaleniu prezerwatyw w Uhuru Park, podczas kampanii antykoncepcyjnej.
Świadkowie określają go jako "wielkiego dżentelmena" (o. Richard Quinn), człowieka pokoju i radości, a przy tym "wojownika ducha, łagodnego w mowie ale toczącego nieustanną wojnę ze złem i strukturami grzechu" (bp Anthony Muheria).
Potrafił doskonale słuchać. Pod koniec życia nie posiadał własnego domu, samochodu ani żadnych dóbr, ani nawet wygodnego łóżka.
Oficjalna strona poświęcona Słudze Bożemu, kardynałowi Otundze, i procesowi beatyfikacyjnemu: http://www.cardinalotunga.org/
Według najnowszego sondażu Calin Georgescu może obecnie liczyć na poparcie na poziomie ok. 50 proc.
Zapewnił też o swojej bliskości mieszkańców Los Angeles, gdzie doszło do katastrofalnych pożarów.
Obiecał zakończenie "inwazji na granicy" i zakończenie wojen.
Ale Kościół ma prawo istnieć, mieć poglądy i jasno je komunikować.