Mówią, że przypominał obecnego papieża Franciszka. Bezpośredni, bliski ludziom, skromny. Uczył o Kościele ubogim, skierowanym na ubogich.
"Ujmowała mnie jego pokora i prostota. Był dla nas błogosławieństwem, a jego życie wypełnieniem słów niech 'największy z was niech będzie waszym sługą'" - tak kard. John Njue opisał swego poprzednika Sługę Bożego kard. Maurice Michaela Otungę (zm. 6 września 2003 r.). Starania na szczeblu krajowym o wszczęcie procesu beatyfikacyjnego kenijskiego Pasterza, właśnie dobiegają końca.
Otunga był pierwszym kenijskim arcybiskupem Nairobi (od 1973), pierwszym kardynałem, a obecnie pierwszym Sługą Bożym tego kraju. O Kardynała pytałem jego rodzinę, ludzi Kościoła, tych którzy są zaangażowani w dobiegające końca starania o proces beatyfikacyjny.
Mówili podobnie. Nie skupiali się na społecznych, a przecież ważnych, zaangażowaniach Pasterza. Nie celebrowali etapów jego "kościelnej kariery". Mówili prosto. O bliskiej im osobie, o bracie, wujku, kapłanie, o świętym człowieku.
"Wujek sadzał nas kolanach. uczył modlitw, sam sobie gotował" (s. Pamela, siostrzenica kard. Otungi). "Często z nim rozmawiam, proszę go o pomoc, czuję jego obecność" (Christopher Nakitare, jeden z licznych braci Kardynała). "Bardzo uduchowiony, człowiek modlitwy. Zatroskany o swych księży" (bp Martin Kivuva, ordynariusz diecezji Machakos)."Ludzie dzwonią do nas i mówią, że był dla nich jak ojciec" (s. Adelajda Ndiju, menadżer Radia Waumini).
O Kościele w Afryce najczęściej słyszymy w kontekście misji ad gentes. Dobrze. Działalność misjonarzy nigdy nie straci na aktualności. Misje są znakiem powszechności Kościoła. Kościół na kontynencie afrykańskim oddycha jednak i własnymi płucami. Tamtejsi świadkowie wiary (kard. Otunga był synem szefa jednego z klanów w zachodniej części Kenii) mogą być nam tak samo bliscy, jak ci z naszego obszaru kulturowego. Są tym samym znakiem powszechności Ewangelii. Ukazują barwność i piękno Kościoła.
"Kiedy modlisz się i myślisz o życiu świętych, wydaje ci się, że to historia. Dla nas beatyfikacja kard. Otungi to życie. Znaliśmy go osobiście. Był naszym pierwszym biskupem. Był twarzą Kenii" - powiedział podczas naszego spotkania bp Martin.
Kenijczycy są dumni ze swego Kardynała. I wierzą, że będzie świętym dla całego świata.
Reportaż poświęcony kard. Otundze pt. "Wszyscy ludzie księcia Bakhone" w najnowszym numerze "Gościa" (31/2013)
Oficjalna strona poświęcona Kardynałowi i staraniom o jego beatyfikacjęL www.cardinalotunga.org
Trailer filmu "Czyniąc Bożą wolę" zrealizowanego przez Episkopat Kenii, w związku ze staraniami o beatyfikację kard. Otungi:
ukwelivideo
Doing the Will of God Trailer
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
"Franciszek jest przytomny, ale bardziej cierpiał niż poprzedniego dnia."
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Osoby zatrudnione za granicą otrzymały 30 dni na powrót do Ameryki na koszt rządu.