Reklama

Benedykt XVI na Dzień Chorego

O rozwój „diakonii miłości” i przyjęcie każdego ludzkiego życia zaapelował Ojciec Święty w opublikowanym dziś orędziu na XXI Światowy Dzień Chorego. Jego centralne obchody będą miały miejsce 11 lutego bieżącego roku w sanktuarium maryjnym w Altötting w Bawarii.

Reklama

Przewodniczył im będzie w imieniu Benedykta XVI kierujący Papieską Radą ds. Duszpasterstwa Służby Zdrowia abp Zygmunt Zimowski. Tytuł orędzia „Idź, i ty czyń podobnie!” (Łk 10, 37) nawiązuje do przypowieści o Miłosiernym Samarytaninie.

Ojciec Święty podkreślił, że Światowy Dzień Chorego stanowi okazję, aby rozpoznać w osobie cierpiącej „święte Oblicze Chrystusa, który przez cierpienie, śmierć i zmartwychwstanie dokonał dzieła zbawienia ludzkości”. Papież zapewnił o swej bliskości wobec każdego chorego i cierpiącego, zaznaczając, że są oni przejrzystym obrazem Chrystusa. Nawiązując do postaci Miłosiernego Samarytanina Benedykt XVI wskazał, że jest ona wzorem, jak czerpać z nieskończonej miłości Boga siłę, aby na co dzień konkretnie troszczyć się o osoby zranione na ciele i na duchu. Przypomniał, że: „Nie unikanie cierpienia ani ucieczka od bólu uzdrawia człowieka, ale zdolność jego akceptacji, dojrzewania w nim prowadzi do odnajdywania sensu przez zjednoczenie z Chrystusem, który cierpiał z nieskończoną miłością”. Dodał, że ojcowie Kościoła upatrywali w postaci Miłosiernego Samarytanina samego Jezusa, a w człowieku, który wpadł w ręce złoczyńców, Adama, ludzkość zagubioną i zranioną przez swój grzech.

W kontekście przeżywanego obecnie Roku Wiary Ojciec Święty zachęcił do umocnienia w Kościele diakonii miłości, by każdy stał się miłosiernym samarytaninem dla drugiego, dla człowieka, który jest obok nas. Wskazał przykłady świętej Teresy od Dzieciątka Jezus, sług Bożych Luigiego Novarese i Raoula Follereau, bł. Matki Teresy oraz św. Anny Schäffer z Mindelstetten. Przede wszystkim zaś na postać Najświętszej Maryi Panny, która poszła „za cierpiącym Synem aż po najwyższą ofiarę na Golgocie. Nie traci Ona nigdy nadziei na zwycięstwo Boga nad złem, nad cierpieniem, nad śmiercią, i potrafi przyjąć w tym samym uścisku wiary i miłości Syna Bożego narodzonego w betlejemskiej grocie i zmarłego na krzyżu. Jej niezachwiana ufność w Bożą moc zostaje opromieniona przez zmartwychwstanie Chrystusa, które daje cierpiącym nadzieję i nową pewność bliskości i pocieszenia Pana” – stwierdził papież.

Benedykt XVI zaapelował do katolickich placówek ochrony zdrowia, ogółu wiernych, do diecezji, do wspólnot chrześcijańskich, do rodzin zakonnych zaangażowanych w duszpasterstwo służby zdrowia, do stowarzyszeń pracowników służby zdrowia i wolontariatu: „Oby we wszystkich wzrastała świadomość, że «przyjmując z miłością i wielkodusznie każde ludzkie życie, zwłaszcza wtedy, gdy jest ono wątłe lub chore, Kościół realizuje zasadniczy wymiar swego posłannictwa»".

Papież zawierzył XXI Światowy Dzień Chorego wstawiennictwu Najświętszej Maryi Panny Łaskawej, czczonej w Altötting, prosząc, „aby zawsze towarzyszyła cierpiącej ludzkości w poszukiwaniu ulgi i niezłomnej nadziei, aby pomagała wszystkim osobom angażującym się w apostolat miłosierdzia stawać się miłosiernymi samarytanami dla swych braci i sióstr doświadczonych przez chorobę i cierpienie”.

 

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
1 2 3 4 5 6 7
1°C Piątek
rano
2°C Piątek
dzień
2°C Piątek
wieczór
0°C Sobota
noc
wiecej »

Reklama