Amerykański "New York Times" pisze o "szokujących" informacjach o obozach i "centrach opieki" tworzonych przez nazistów. Jak wynika z badań Amerykańskiego Muzeum Holokaustu, w Europie istniało ponad 40 tys. takich ośrodków. Do tej pory szacowano, że było ich ponad pięć razy mniej.
Wynik badań, które przeprowadzano przez ostatnie 13 lat, zszokował nawet badaczy Holokaustu - czytamy w "New York Timesie". Okazuje się bowiem, że wbrew temu, co sądzono do tej pory, w Europie w latach 1933-1945 działało ponad 40 tysięcy nazistowskich obozów koncentracyjnych.
Udokumentowane obozy to nie tylko ośrodki zagłady, ale także tysiące ośrodków pracy, obozów dla jeńców wojennych, domów publicznych, w których kobiety zmuszano do seksu z nazistami, a także ośrodki, w których kobiety siłą poddawano zabiegom aborcji. Enigmatycznie nazywano je "centrami opieki".
Jak przekonuje Hartmut Berghoff, dyrektor Niemieckiego Instytutu Historycznego, liczby są o wiele większe niż początkowo uważano. - Wiedzieliśmy, jak straszne było życie w obozach, ale ich liczba jest niewyobrażalna - mówi "New York Timesowi" naukowiec.
Amerykański dziennik przypomina z kolei, że symbolem "nazistowskiej machiny wojennej" stał się obóz Auschwitz i getto w Warszawie. Ostatnie badania wskazują jednak, że to jedynie część sieci stworzonej przez nazistów - czytamy.
Autorzy badań, Geoffrey Megargee i Martin Dean, oszacowali też, że w nazistowskich obozach zginęło lub zostało uwięzionych od 15 do 20 milionów ludzi. Wyniki ich badań opublikowano w pierwszych dwóch tomach opracowania. Kolejne pięć ukaże się do 2025 roku. To w nich mają się pojawić szczegółowe informacje na temat miejsc, w których stworzono hitlerowskie obozy.
W niektórych przypadkach pracownik może odmówić pracy w święta.
Poinformował o tym dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.