Zajmowali się nie tylko nowym przewodniczącym

Wyborem nowego przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski zakończyło się w Warszawie dwudniowe, 326. zebranie plenarne KEP. Nowym przewodniczącym został 62-letni metropolita przemyski, dotychczasowy wiceprzewodniczący KEP Józef Michalik, który zastąpił na tej funkcji kard. Józefa Glempa. Wiceprzewodniczącym wybrano 54-letniego abpa Stanisława Gądeckiego, metropolitę poznańskiego.

Podczas zebrania omawiano też m.in. sprawę wprowadzenia w Polsce diakonatu stałego oraz o konieczności stałej formacji biskupów.

Nowy przewodniczący KEP

"Nie wyznaczam żadnego programu, bo stworzy go historia, czas i ludzie" - te słowa kard. Stefana Wyszyńskiego przywołał nowy przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Józef Michalik. W swej pierwszej wypowiedzi dla prasy po wyborze metropolita przemyski zaprosił do współpracy wierzących i niewierzących do "pochylenia się nad człowiekiem żyjącym na tej ziemi".Wybór przyjął z radością dotychczasowy przewodniczący KEP, kard. Józef Glemp. Ks. Prymas dodał, że abp Michalik na pewno podoła tej funkcji, a on sam "czuje się wolniejszy". Nowy wiceprzewodniczący KEP abp Stanisław Gądecki podziękował kard. Glempowi za "długoletnią posługę", podkreślając jego "wybitną skromność" i szczerość, które charakteryzują jego "wyjątkową sylwetkę", widząc w nich zarówno cechę natury, jak i wyrobienia charakteru. Wyjaśnił, że jego dotychczasowe doświadczenia nie są wielkie, a związane są głównie z pracami watykańskiej i polskiej komisji ds. dialogu z judaizmem i innymi religiami.Uczestniczący w spotkaniu z prasą sekretarz generalny Komisji Episkopatów Wspólnoty Europejskiej (COMECE) ks. prał. Noel Treanor zapowiedział, że od 1 maja Konferencja Episkopatu Polski będzie pełnoprawnym członkiem COMECE.

Zielone światło dla diakonatu stałego

Biskup Andrzej Suski, przewodniczący Komisji Duchowieństwa Episkopatu Polski, zaprezentował dokument określający zasady wprowadzenia w naszym kraju diakonatu stałego. Nie należy jednak spodziewać się, że w najbliższym czasie żonaci mężczyźni będą rozdawać Komunię św., głosić homilię czy udzielać sakramentu chrztu - co m.in. należy do zadań diakona stałego.Zgodnie z dokumentem, aby pierwsi kandydaci przyjęli świecenia diakonatu muszą najpierw odbyć co najmniej trzyletnią formację, a ponadto spełnić szereg wymogów, m.in. mieć wykształcenie teologiczne. Doprecyzowania wymaga jeszcze program formacji.
Więcej na następnej stronie
«« | « | 1 | 2 | 3 | 4 | » | »»

Reklama

Reklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
27°C Sobota
noc
22°C Sobota
rano
26°C Sobota
dzień
27°C Sobota
wieczór
wiecej »