Reklama

Zajmowali się nie tylko nowym przewodniczącym

Wyborem nowego przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski zakończyło się w Warszawie dwudniowe, 326. zebranie plenarne KEP. Nowym przewodniczącym został 62-letni metropolita przemyski, dotychczasowy wiceprzewodniczący KEP Józef Michalik, który zastąpił na tej funkcji kard. Józefa Glempa. Wiceprzewodniczącym wybrano 54-letniego abpa Stanisława Gądeckiego, metropolitę poznańskiego.

Reklama

Choć w Polsce nie ma kryzysu powołań kapłańskich i generalne księża są w stanie podołać wszystkim obwiązkom w parafii, jednak wielu proboszczów chętnie przyjęłoby diakonów. Dotyczy to zwłaszcza małych ośrodków, gdzie jest tylko proboszcz, bowiem wierni nie są w stanie utrzymać jeszcze wikarego. Bp Suski zwraca uwagę, że biskup musi przygotować diecezję do wprowadzenia diakonatu stałego od strony katechetycznej, wytłumaczyć wiernym na czym ta posługa polega. Ks. Grzegorz Mioduchowski, który obecnie tworzy parafię w małej podwarszawskiej wsi koło Kobyłki uważa, że diakon nie zostałby zaakceptowany w środowisku wiejskim. - Na wsi, gdzie ludzie są przywiązani do tradycji, diakon stały miałby duże problemy z akceptacją wiernych, na pewno łatwiej byłoby mu w dużym mieście - tłumaczy. Bp Suski zauważa, że z uwagi na kilkuletni proces formacji, pierwszych święceń diakonów stałych można się spodziewać najwcześniej późną wiosną 2007 r.

Od września katechezy nt. życia w rodzinie

Biskupi postanowili, że od września br. w parafiach zostaną wprowadzone katechezy dla młodzieży licealnej, przygotowujące do życia w rodzinie. Tę poszerzoną wersję kursów przedmałżeńskich będą prowadzić katecheci i duszpasterze, ale także zwykłe małżeństwa, mieszkające na terenia parafii. Program katechez został już zatwierdzony, materiały, przygotowane przez Radę ds. Rodziny i Komisję Wychowania otrzymają wszystkie diecezje. Przewodniczący Komisji Wychowania Episkopatu Polski bp Kazimierz Nycz powiedział KAI, że będzie to uzupełnienie katechezy na poziomie pogimnazjalnym. Projektodawcy pragną, aby katechezy były równocześnie poszerzonym przygotowaniem młodych ludzi do małżeństwa. - Obecnie młodzież lubi widzieć korzyści, jakie płyną z jej wyborów, a nowy typ katechez będą dawać o wiele szersze przygotowanie, niż dotychczasowe kursy przedmałżeńskie - powiedział bp Nycz. Komisja Wychowania uściśliła też, że te katechezy będą realizowane w małych grupach przez trzy kategorie prowadzących - księży, katechetów oraz osoby posiadające misję do prowadzenia zajęć w duszpasterstwie rodzin. 25 proc. z nich będą małżeństwami z parafii, które omawiałyby z młodzieżą takie tematy jak wychowanie, kontakty z ludźmi, codzienne życie małżeńskie i związane z nim problemy.
Więcej na następnej stronie
«« | « | 1 | 2 | 3 | 4 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
3°C Poniedziałek
dzień
3°C Poniedziałek
wieczór
2°C Wtorek
noc
2°C Wtorek
rano
wiecej »

Reklama