Zajmowali się nie tylko nowym przewodniczącym

Wyborem nowego przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski zakończyło się w Warszawie dwudniowe, 326. zebranie plenarne KEP. Nowym przewodniczącym został 62-letni metropolita przemyski, dotychczasowy wiceprzewodniczący KEP Józef Michalik, który zastąpił na tej funkcji kard. Józefa Glempa. Wiceprzewodniczącym wybrano 54-letniego abpa Stanisława Gądeckiego, metropolitę poznańskiego.

Wzmocnienie pracy na rzecz rodzin

Na konieczność wzmocnienia duszpasterstwo rodzin wskazywał przewodniczący Rady ds. Rodziny bp Stanisław Stefanek. Wskazywał na tendencje obecnej koalicji rządowej do osłabienia rodziny przez prawne zrównanie związków homoseksualnych z małżeństwami i próby liberalizacji ustawy aborcyjnej. Biskup postulował utworzenie Centrum Informacji, zgodnie z "Wyzwaniami" - najnowszym dokumentem Stolicy Apostolskiej, który postuluje stworzenie dla całej Europy czegoś w rodzaju "Obserwatorium" zbierającego informacje o sytuacji małżeństw i rodzin. Zdaniem bp Stefanka konieczne jest także przedłużenie katechizacji przedmałżeńskiej do roku. W związku z tym podjęto też decyzję o wprowadzeniu rocznej katechezy przedmałżeńskiej dla młodzieży ponadgimnazjalnej, prowadzonej w parafiach.Parafialna katecheza przedmałżeńska powinna mieć, zdaniem bp Stefanka, nie charakter wykładu, a zajęć w grupach, zaś ich animatorami powinny być przede wszystkim małżeństwa, które swym życiem świadczą o prawdziwości głoszonych zasad.

Formacja biskupów

O konieczności stałej formacji biskupów, prowadzeniu dialogu ekumenicznego i obowiązku czuwania nad mediami katolickimi w diecezji mówił podczas zebrania sekretarz generalny Episkopatu Polski bp Piotr Libera, zapoznając hierarchów z nowym, opracowanym w Watykanie "Dyrektorium dla Biskupów". Jednym z podstawowych wątków tego dokumentu jest potrzeba stałej formacji biskupa. Dokument zwraca też uwagę na znaczenie dialogu z innymi Kościołami i judaizmem. - Odczytuję to osobiście tak, że jeśli ktoś miałby jeszcze jakieś wątpliwości, czy jest pora na prowadzenie takiego dialogu, czy zastanawiałby się, "co powiedzą ludzie, księża, moi diecezjanie" - nie powinien się wahać - podkreślił bp Libera dodając, że ma to być dialog ekumeniczny i międzyreligijny powinien być pogłębiony, nie unikający trudnych spraw.Inne problemy, omawianie przez bp Liberę w czasie posiedzenia Episkopatu to prawa i obowiązki biskupa - emeryta. - W Polsce jest już ponad 20 biskupów - emerytów, jest to już spora grupa, a "Dyrektorium" wyjaśnia, jaką rolę powinni pełnić w diecezji, którą zarządzali przez lata.
Więcej na następnej stronie
«« | « | 1 | 2 | 3 | 4 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
8°C Środa
wieczór
6°C Czwartek
noc
5°C Czwartek
rano
11°C Czwartek
dzień
wiecej »