Radykalny muzułmański kaznodzieja Abu Katada - Jordańczyk pochodzenia palestyńskiego, którego władze brytyjskie od dawna chcą deportować - został aresztowany przez antyterrorystyczną jednostkę policyjną - potwierdziło w sobotę rano brytyjskie MSW.
Powodem ma być niewywiązywanie się przez 52-letniego kaznodzieję z warunków dotyczących swobody poruszania się i kontaktów. Warunki te narzuciła mu w listopadzie ub. r. Specjalna Imigracyjna Komisja Odwoławcza (SIAC).
Rzecznik metropolitalnej policji potwierdził, że aresztowanie jest następstwem policyjnych rewizji w mieszkaniach prywatnych i firmach w zachodnim i północno-zachodnim Londynie. W związku z tą akcją nie aresztowano nikogo oprócz Abu Katady.
W poniedziałek odbędzie się posiedzenie sądu, który rozpatrzy odwołanie wniesione przez MSW od orzeczenia SIAC. Ta specjalna komisja orzekła, że Abu Katada nie może być deportowany do Jordanii, gdzie został zaocznie skazany pod zarzutem udziału w zamachach terrorystycznych w tym kraju w 1998 r., ponieważ władze Jordanii nie dają gwarancji, że może tam liczyć na rzetelny proces.
Wcześniej jego sprawę rozpatrywały sądy w W. Brytanii i Europejski Trybunał Praw Człowieka. Ten ostatni w maju ub. r. postanowił - bez podania powodów - że Abu Katada wyczerpał drogę prawną i nie może się dalej odwoływać od decyzji o deportacji.
Brytyjczycy aresztowali Abu Katadę po raz pierwszy w 2002 r.; podejrzewano go o związki z Al-Kaidą. Przez ponad 10 lat adwokaci Abu Katady blokowali jego deportację, argumentując, że w razie postawienia go przed sądem jako materiał obciążający go mogą być użyte "dowody" uzyskane za pomocą tortur.
W mieszkaniu jednego z zamachowców z 11 września 2001 r. w USA znaleziono taśmy z nagraniami płomiennych przemówień Abu Katady. O powiązaniach Abu Katady z islamistami przekonany jest też rząd Algierii.
W kwestii deportacji Abu Katady z premierem Jordanii Abdullahem Ensurem kontaktował się ostatnio minister stanu w MSW James Brokenshire - informował niedawno "Daily Telegraph".
"W naszej rzeczywistości silnie obecny jest klerykalizm – i to obustronny."
Papież Franciszek otworzył w poniedziałek w Watykanie międzynarodowy szczyt na temat praw dzieci.
W roku 2023 USAID wydała 72 mld dolarów na pomoc międzynarodową.
Nic złego w polskiej gospodarce się nie dzieje - uważa jednak specjalista.
Kanada powinna zostać naszym 51. stanem, wtedy nie będzie ceł - stwierdził Donald Trump.
Podróżni zamówili także 169 tys. jajecznic, 177 tys. kotletów schabowych.