Przyzwyczailiśmy się do Eucharystii aż do tego stopnia, że bywa lekceważona, ale nie przyzwyczailiśmy się do gestu umywania nóg, choć Kościół powtarza ten gest w każdy Wielki Czwartek. Msza Wieczerzy Pańskiej w katowickiej katedrze.
Bezrobotni znaleźli się wśród 12 osób, którym metropolita katowicki abp Wiktor Skworc obmył nogi podczas Mszy Wieczerzy Pańskiej w Wielki Czwartek, 28 marca br. w katedrze Chrystusa Króla w Katowicach. Na potrzeby bezrobotnych zostały również przeznaczone ofiary zebrane wśród wiernych w czasie tej Mszy św.
„Podczas Mszy Świętej Wieczerzy Pańskiej serce liturgii bije pokorną miłością, objawioną przez Chrystusa w Wieczerniku” – powiedział metropolita katowicki w homilii. Zwracając uwagę, że to Wiekuisty Bóg, odwieczny Stwórca Wszechrzeczy klęka i z pokorą wykonuje posługę niewolnika, schyla się do człowieka aż do samej ziemi, abp Skworc pytał, czy jesteśmy w stanie do końca uświadomić sobie wstrząsającą wymowę tego gestu, czy potrafimy do końca pojąć znaczenie tego niezwykłego wydarzenia.
„Oto Bóg z miednicą w ręku, Bóg klęczący na kolanach przed człowiekiem, Stwórca pochylony w głębokiej pokorze przed stworzeniem, Bóg jako „samarytanin” dopraszający się o przyjęcie swej miłości i służby!” – mówił metropolita katowicki, dodając, że w tej sytuacji zrozumiały jest protest Piotra. Gest Jezusa nazwał testamentem, w którym przekazał On to, co najważniejsze.
„Jako że człowiek jest drogą Kościoła, Kościół wychodząc ku człowiekowi, w każdym czasie aktualizuje działanie swego Założyciela i nakazuje pasterzom umywać nogi, a potem razem ze wspólnotą diecezjalną sprawować Eucharystię w atmosferze jerozolimskiego Wieczernika” – powiedział dalej abp Skworc, wskazując, że przyzwyczailiśmy się do Eucharystii aż do tego stopnia, że bywa lekceważona, ale nie przyzwyczailiśmy się do gestu umywania nóg, choć Kościół powtarza ten gest w każdy Wielki Czwartek.
Odpowiadając na pytanie, przed kim w Wielki Czwartek Roku Wiary klęka pasterz Kościoła katowickiego wraz z duszpasterzami, aby obmywać nogi, aby wyrazić duchową bliskość i solidarność, wymienił najpierw osoby starsze, które jako zawsze wierne budowały duchowo i materialnie wspólnotę Kościoła, m. in. wznosząc świątynie.
„Klękamy przed bezrobotnymi, w geście solidarności, przed wszystkimi, którzy nie mogą znaleźć pracy, wyrażając im swoje współczucie i wolę pomocy, przed wszystkimi, których prawa pracownicze nie są respektowane” – mówił dalej abp Skworc.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Usługa "Podpisz dokument" przeprowadza użytkownika przez cały proces krok po kroku.
25 lutego od 2011 roku obchodzony jest jako Dzień Sowieckiej Okupacji Gruzji.
Większość członków nielegalnych stowarzyszeń stanowią jednak osoby urodzone po wojnie.