Ekumenizm: Nie moda, lecz istota

Nie można być prawdziwym chrześcijaninem, jeśli jest się ekumenicznie zamkniętym - uważa abp Alfons Nossol, przewodniczący Rady Episkopatu ds. Ekumenizmu.

Prof. Karski zauważył, że "ewangelicy uznają Kościół rzymskokatolicki za Kościół Jezusa Chrystusa w pełnym tego słowa znaczeniu" i oczekują wzajemności. W przeciwieństwie do katolików są też gotowi w każdej chwili do dopuszczenia ich do Eucharystii. Luterański teolog ubolewał, że dla katolików Kościoły protestanckie są nie Kościołami, lecz jedynie "wspólnotami kościelnymi", zaś protestancka wieczerza Pańska nie jest uznawana za ważną eucharystię, gdyż nie jest sprawowana przez kapłana, wyświęconego przez biskupa, który legitymuje się sukcesją apostolską. "To stanowisko katolickie przez 40 lat nie zmieniło się ani na jotę" - żalił się prof. Karski i dodał, że następny ruch w tej sprawie należy do katolików.

Błogosławieństwo zamiast Komunii świętej?

Krytyczny wobec recepcji Dekretu o ekumenizmie na gruncie protestanckim był bp senior Janusz Narzyński z Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego, nazywając ją bardzo powierzchowną i połowiczną. "Przyzwyczailiśmy się do życia w swoich konfesyjnych niszach i trudno nam wyjść poza własne zaścianki" - stwierdził dobitnie były prezes Polskiej Rady Ekumenicznej. Według niego "drogą przezwyciężenia skandalu podziału" jest "powrót do katolickości". "Dekret o ekumenizmie" i encyklika "Ut unum sint" to program na wiek XXI, także dla protestantów - podkreślił bp Narzyński, z którego stanowiskiem polemizował prof. Karski, argumentując, że katolicki dokument nie może być wiążący dla ewangelików. Bp Narzyński zaproponował również, by - zanim będzie możliwa wspólna Komunia św. dla katolików i ewangelików - zamiast Eucharystii otrzymywali oni podczas liturgii innego Kościoła błogosławieństwo.

By ekumenizm zawitał pod strzechy...

Sympozjum zakończyła wspólna modlitwa w kaplicy UKSW pod przewodnictwem bp. Pikusa. W kazaniu wikariusz biskupa Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego, ks. Marcin Brzóska podkreślił, że zaangażowanie ekumeniczne to powołanie będące darem Ducha Świętego. "Jak wiele jeszcze trzeba uczynić, by ekumenizm zawitał pod strzechy wszystkich duchownych i świeckich? Jak wiele trzeba uczynić, by Dekret o ekumenizmie trafił do każdej rzymskokatolickiej kancelarii parafialnej?" - zastanawiał się kaznodzieja i dodał, że aby przekonywająco składać świadectwo Ewangelii, chrześcijanie muszą być razem. Sympozjum zorganizowały Rada Episkopatu ds. Ekumenizmu i Sekcja Ekumeniczna Wydziału Teologii Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Uczestniczyli w nim m.in. nuncjusz apostolski w Polsce abp Józef Kowalczyk, bp Jacek Jezierski z Olsztyna, bp senior Bronisław Dembowski, diecezjalni referenci do spraw ekumenicznych z całej Polski, a także duchowni innych wyznań, m.in. bp Edward Puślecki z Kościoła Ewangelicko-Metodystycznego, wiceprezes Polskiej Rady Ekumenicznej. Paweł Bieliński
«« | « | 1 | 2 | 3 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 1 2 3 4 5 6
29°C Środa
wieczór
26°C Czwartek
noc
21°C Czwartek
rano
29°C Czwartek
dzień
wiecej »