Reklama

Lewica nie szanuje zmarłej

W Glasgow, londyńskiej dzielnicy Brixton i w Bristolu w zachodniej Anglii zorganizowano uliczne festyny, wyrażając radość z powodu zgonu 87-letniej byłej premier Margaret Thatcher, której postać polaryzuje brytyjską opinię nawet dziś.

Reklama

W Bristolu, w dzielnicy Easton, zorganizowano uliczne obchody z użyciem systemu ulicznego nagłaśniania, co stwarzało atmosferę imprezy towarzyskiej. Od pomysłu odcięli się konserwatywni radni miejscy uznając, że jest on w złym guście.

Mimo spokojnego przebiegu "obchodów" około godziny pierwszej w nocy interweniowała policja, wzywając uczestników do rozejścia się. Funkcjonariuszy obrzucono butelkami i puszkami, sześciu z nich odniosło obrażenia - donoszą lokalne media. Jedną osobę aresztowano. Podpalono kilka pojemników na śmieci, do których gaszenia wezwano straż pożarną.

Uliczny festyn zorganizowano w dzielnicy Brixton w południowej części Londynu. Uczestnicy imprezy rzucali w policjantów różnymi przedmiotami, ale nikogo nie aresztowano.

Według agencji Press Association kilka zamaskowanych osób wdrapało się na fasadę kina Ritzy, przekreślając tytuł wyświetlanego tam filmu i umieszczając zamiast niego antythatcherowskie hasło. Na murach pojawiły się okolicznościowe napisy, w tym "You snatched my milk and our hope" (Odebrałaś nam mleko i nadzieję).

To nawiązanie do czasów, gdy Margaret Thatcher jako minister oświaty w rządzie Edwarda Heatha skasowała w szkołach darmowe dokarmianie biednych dzieci mlekiem, zapoczątkowując tym samym demontaż państwowych świadczeń, który kontynuowany jest do dziś.

Impreza z udziałem około 300 osób odbyła się w Glasgow. W Szkocji Thatcher była szczególnie niepopularna, ponieważ w 1989 roku wprowadziła tam pilotażowy projekt podatku pogłównego, uderzającego po kieszeni przede wszystkim biedne gospodarstwa domowe z dużą liczbą domowników. Z tego powodu w mieście doszło wówczas do protestów i rozruchów.

Podatek pogłówny uważany jest za jeden z powodów "pałacowej rewolucji" w kierownictwie Partii Konserwatywnej, co doprowadziło do rezygnacji Thatcher ze stanowiska premiera w 1990 roku.

Emocje wywoływane przez nią nawet po jej śmierci niektórzy komentatorzy, jak były burmistrz Londynu Ken Livingstone, tłumaczą tym, że za zmiany w gospodarce (prywatyzację i redukcję sektora państwowego) kraj zapłacił wysoką społeczną cenę i płaci ją do dziś w postaci kryzysu mieszkaniowego i krachu bankowego z 2008 roku.

Jonathan Freedman napisał w "Guardianie", że Thatcher zmieniła nie tylko obraz gospodarki, ale także etos społeczny: akcentowała indywidualizm, który z jednej strony dowartościowywał jednostkę, ale z drugiej tolerował ekscesy indywidualizmu, wyrażające się przede wszystkim w dążeniu do szybkiego wzbogacenia się kosztem ogółu.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
1°C Sobota
noc
0°C Sobota
rano
0°C Sobota
dzień
0°C Sobota
wieczór
wiecej »

Reklama