Uczestnicy Marszu dla Życia w Poznaniu i Szczecinie będą składać podpisy poparcia dla inicjatywy "Jeden z nas"
Ulicami Poznania i Szczecina przejdzie dziś Marsz dla Życia. W stolicy Wielkopolski odbędzie się pod hasłem „Jeden z nas”.
To bezpośrednie nawiązanie do europejskiej inicjatywy obywatelskiej o tej samej nazwie. „Chcieliśmy przez przyjęcie tego hasła weprzeć tę inicjatywę i jeszcze bardziej ją wypromować” − tłumaczy dr Paweł Wosicki, prezes zarządu poznańskiej Fundacji „Głos dla Życia”, a jednocześnie prezes Polskiej Federacji Ruchów Obrony Życia.
Europejską inicjatywę obywatelską „Jeden z nas” powołano, aby doprowadzić do całkowitego zaprzestania finansowania z budżetu Unii Europejskiej aborcji i doświadczeń na ludzkich embrionach. UE bowiem w 97 proc. finansuje aborcje w Afryce, płacimy za zabójstwo 170 tys. nienarodzonych dzieci na tamtym kontynencie. „Jeden z nas” wykorzystuje legalną drogę prawną obowiązującą w krajach UE. Powołuje się na wyrok Trybunału Sprawiedliwości w Luksemburgu w sprawie Brüstle kontra Greenpeace z 2011 r. TS orzekł wtedy, że życie człowieka zaczyna się od chwili zapłodnienia. Embrion ludzki wymaga szacunku i ma swoją godność. To wyklucza „możliwość opatentowania jakiejkolwiek procedury, która zakłada jego niszczenie lub tego wymaga”.
Uczestnicy Marszu w Poznaniu i w Szczecinie będą więc mogli przed jego rozpoczęciem złożyć swój podpis poparcia dla tej inicjatywy.
Jak wynika z komunikatów Komisji Europejskiej inicjatywę w całej Europie poparło już ponad 250 tys. obywateli. Polska jest tu na pierwszym miejscu, zaraz za nami Włosi. Swój głos poparcia można składać elektronicznie bądź przez portal internetowy gosc.pl klikając na banner z logo akcji, albo bezpośrednio na stronach www.jedenznas.pl, bądź też na specjalnym formularzu papierowym. Jego wzór do pobrania na tych samych stronach internetowych. Obok dołączono instrukcję wypełniania oraz adres, na który należy wysłać formularze.
Kulminacja zbierania podpisów w Polsce będzie miała miejsce w długi weekend majowy, kiedy to największe katolickie tygodniki w Polsce, w tym "Gość Niedzielny" dołączą do swoich wydań formularze do "Jeden z nas".
Tymczasem wczoraj wieczorem w kościele oo. zmartwychwstańców odbyło się poprzedzające go czuwanie modlitewne w intencji życia.
Jak wyjaśniają organizatorzy poznańskiego Marszu dla Życia, obrońcy życia wychodzą na ulice, bowiem chcą się upomnieć o prawa tych, którzy sami nie mogą się bronić, czyli nienarodzonych dzieci. Zależy im także na promowaniu modlitwy Dzieła Duchowej Adopcji Dzieci Poczętych i zwróceniu uwagi opinii publicznej oraz władz na trudną sytuację rodziny.
„Tak naprawdę marsze dla życia byłyby niepotrzebne, gdyby podstawowe prawdy nie były negowane i poddawane w wątpliwość. Te marsze stanowią więc okazję do tego, aby pokazać, że życie ludzkie jest wartością, nad którą się po prostu nie dyskutuje” – zauważa ks. dr Paweł Pacholak, przewodniczący Referatu Duszpasterstwa Małżeństw i Rodzin Kurii Metropolitalnej w Poznaniu.
Jak podkreśla ks. Pacholak, marsze są ideą niekonfesyjną, choć pomysł ich organizacji zrodził się w łonie Kościoła katolickiego. „Zaproszenie do troski o obronę życia skierowane jest do każdego człowieka, tak jak określił to bł. Jan XXIII, do wszystkich ludzi dobrej woli” – wyjaśnia duszpasterz.
W wieczór poprzedzający Marsz dla Życia odbyło się w kościele oo. Zmartwychwstańców czuwanie modlitewne w intencji życia. Jego uczestnicy wysłuchali konferencji na temat świętości życia oraz wspólnie odmówili różaniec. Udzielono także błogosławieństwa obecnym podczas nabożeństwa matkom oczekującym narodzin dziecka.
Poznański Marsz dla Życia wyruszy z pl. Wolności o godz. 17.00, by przed godz. 18.00 dotrzeć do katedry, gdzie sprawowana będzie uroczysta Msza św. Wcześniej, już od 15.30 dla zbierających się na placu zagrają chrześcijańskie zespoły Arka Noego i Pinokio Brothers.
Honorowym patronatem wydarzenie objęli m.in. abp Stanisław Gądecki i Polska Federacja Ruchów Obrony Życia. Z kolei prace nad jego przygotowaniem koordynuje Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży, a uczestniczą w nich Fundacja „Głos Dla Życia”, Akcja Katolicka i Duszpasterstwo Rodzin.
Tegoroczny XI Szczeciński Marsz dla Życia, rozpocznie się o godz. 15 na Jasnych Błoniach i zakończy na pl. św. Jakuba przed Bazyliką Archikatedralną, w której odprawiona zostanie Msza Święta podczas której będzie możliwość podjęcia Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego.
Hasło przewodnie tegorocznego Szczecińskiego Marszu dla Życia: „Nie bądź cicho!” nawiązuje do odważnego reagowania w sytuacjach, gdy mamy do czynienia z działaniami godzącymi w ludzkie życie od poczęcia do naturalnej śmierci oraz do jasnego stawania w obronie prawdy o ludzkim życiu i jego godności. Bez strachu, wątpliwości i zaciemniania znaczeń. Nie bądź cicho – reaguj, gdy wiesz, że ktoś myśli, bądź namawia do aborcji… gdy sprzedawane są środki wczesnoporonne… gdy propagowane jest In vitro… gdy pochwalana jest eutanazja… gdy zacierane są granice prawdy o człowieku… gdy...
Organizatorami marszu w Szczecinie są Katolickie Stowarzyszenie "Civitas Christiana" Oddział w Szczecinie, Rada Ruchów i Stowarzyszeń Katolickich Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej. To największa tego typu inicjatywa w obronie życia w Polsce od lat. Szczecinianie także będą mogli złożyć swoje podpisy pod Europejską Inicjatywą Obywatelską w obronie nienarodzonych "Jeden z nas".
Łączna liczba poległych po stronie rosyjskiej wynosi od 159,5 do 223,5 tys. żołnierzy?
Potrzebne są zmiany w prawie, aby wyeliminować problem rozjeżdżania pól.
Priorytetem akcji deportacyjnej są osoby skazane za przestępstwa.