W ramach przygotowań do Światowego Dnia Młodzieży z wizytą w Brazylii przebywa Alberto Gasbarri, odpowiedzialny za przygotowywanie papieskich podróży zagranicznych.
Dyrektor administracyjny Radia Watykańskiego spotkał się w Rio de Janeiro z tamtejszym arcybiskupem Oranim João Tempestą, który jest przewodniczącym komitetu lokalnego Światowego Dnia Młodzieży, z nuncjuszem apostolskim abp. Giovannim d’Aniello, a także z przedstawicielami władz federalnych, stanowych i municypalnych.
Przedstawiciel Watykanu odwiedził także brazylijskie sanktuarium narodowe w Aparecidzie. Następnego dnia po inauguracji pontyfikatu Papież Franciszek, przyjmując prezydent Brazylii Dilmę Rousseff, wyraził pragnienie odbycia pielgrzymki do Aparecidy, co zostało przyjęte w tym kraju z entuzjazmem tak przez władze, jak i społeczeństwo.
Podczas pobytu w Rio de Janeiro Gasbarri zaznaczył, że przed udaniem się do Brazylii przedstawił Papieżowi dokładny program Światowego Dnia Młodzieży z jego udziałem. Ponadto wyraził podziękowanie wszystkim zaangażowanym w przygotowanie wizyty Ojca Świętego, jak również Światowego Dnia Młodzieży. „Mieliśmy już przygotowany dokładny program na przełomie października/listopada ubiegłego roku, ale nastąpiła zmiana. Mały szczegół: zmienił się Papież” – powiedział z poczuciem humoru watykański gość.
W trakcie wizyty w Aparecidzie przedstawiciel Watykanu spotkał się z miejscowym arcybiskupem kard. Raymundo Damasceno Assisem, w którym uczestniczył rektor tego narodowego sanktuarium ks. Domingos Sávio, a także osoby odpowiedzialne za bezpieczeństwo Papieża.
W wywiadzie prasowym kard. Damasceno Assis wyraził radość z potwierdzenia przez przedstawiciela Watykanu pielgrzymki Papieża Franciszka do Aparecidy. Jednocześnie purpurat zaznaczył, że jeszcze nie ma dokładnej daty ani szczegółowego programu pobytu Ojca Świętego w tym największym sanktuarium maryjnym Ameryki Łacińskiej. Według purpurata oficjalny program papieskiej wizyty w Rio de Janeiro i Aparecidzie zostanie podany do wiadomości w maju.
"Franciszek jest przytomny, ale bardziej cierpiał niż poprzedniego dnia."
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Osoby zatrudnione za granicą otrzymały 30 dni na powrót do Ameryki na koszt rządu.