Reklama

Może zabraknąć wina mszalnego i hostii

Poważny spadek produkcji żywnościowej w kraju, wynikający częściowo z powszechnej korupcji w administracji rządowej, grozi brakiem wina mszalnego i hostii do odprawiania Mszy świętych. Takie dramatyczne ostrzeżenie wyraziła 10 maja wenezuelska dziennikarka Macky Arenas, dyrektorka powstałego niedawno portalu "Reporte Católico Laico" (RCL).

Reklama

W wypowiedzi dla agencji katolickiej ACI Prensa w Limie oświadczyła ona, że pozostaje w stałym kontakcie z biskupami swego kraju w obliczu "nieuchronnego braku wina mszalnego". Wyjaśniła, że problem wynika ze "zmniejszenia się surowców". Przypomniała, że Wenezuela nie jest krajem wyróżniającym się w produkcji wina i jedyne przedsiębiorstwo krajowe [współpracujące z Kościołem w tej dziedzinie] nie będzie mogło wywiązać się ze swych zobowiązań względu na brak pieniędzy na "sprowadzenie niezbędnych produktów".

Arenas zaznaczyła również, że "Fedecámaras [główne krajowe stowarzyszenie producentów] ostrzegło, że sytuacja jeszcze będzie się pogarszać i w najbliższej przyszłości nie widać rozwiązania problemu".

Wcześniej Komisja ds. Liturgii episkopatu stwierdziła w specjalnym oświadczeniu, że firma Vino Ecclesia, upoważniona do sprowadzania i produkcji wina mszalnego, "nie może zagwarantować ciągłej produkcji i regularnego rozprowadzania [wina] z powodu braku niektórych składników do butelkowania wspomnianego produktu". Biskupi wspomnieli ponadto o "trudnościach w zdobyciu dewiz przez importerów, aby móc sprowadzić wino mszalne z innych krajów".

W obecnej trudnej sytuacji Komisja zaleciła wszystkim biskupom wenezuelskim, aby "w razie niemożności uzyskania wina mszalnego, poświadczonego przez inną konferencję biskupią, korzystali z jakiegokolwiek innego wina, na ile tylko jest to możliwe, czystego i naturalnego".

Ostry spadek produkcji rolnej potwierdził nowy prezydent kraju Nicolás Maduro, który podczas niedawnego pobytu w Urugwaju "powiedział to samo, co wszyscy Wenezuelczycy czują każdego dnia, robiąc zakupy" – powiedziała dyrektorka RCL. Zwróciła uwagę, że chodzi o rządową politykę dewizową, związaną z importem, "która niszczy produkcję rodzimą", dodając, że "gdy pieniądz korumpuje, spada także import, a wszystko to tworzy sytuację grożącą wybuchem społecznym".

Dziennikarka zaznaczyła, że "biskupi nie podważają tego, jedynie stwierdzają istnienie problemu i przewidując skutki, starają się szukać alternatyw". "Po prostu zabraknie Vino Ecclesia i mówią nam, jakiego możemy używać" – stwierdziła Arenas. Podkreśliła, że zabraknie także pszenicy do wypieku hostii, co jest jeszcze poważniejszym problemem, "tak iż prawdopodobnie będziemy przyjmować komunię w postaci opłatków z kukurydzy, której się najwięcej u nas uprawia". Jednocześnie zauważyła, że "wczoraj nawet tego brakowało", gdyż "racjonowano mąkę z wczesnej kukurydzy". "Takie rzeczy dzieją się w Wenezueli, mającej ropę naftową" – dodała z sarkazmem M. Arenas.

Podkreśliła, że ogólny spadek produkcji w kraju jest wynikiem braku pieniędzy, "wrogości do małych tradycyjnych spółek, które władze chcą sprzedać lub zamknąć", a "wreszcie i przede wszystkim "korupcji, panującej w administracji rządowej".

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
3°C Poniedziałek
dzień
3°C Poniedziałek
wieczór
2°C Wtorek
noc
2°C Wtorek
rano
wiecej »

Reklama