Kapłan winien mieć te same dążenia, co Jezus, ogałacając się z własnego ja, aby odnaleźć w miłości posłusznej, czystej i ubogiej główną drogę do zjednoczenia z Bogiem i jedności z braćmi – mówił podczas święceń kapłańskich w katedrze poznańskiej abp Stanisław Gądecki.
Święcenia prezbiteratu przyjęło dziś dwunastu diakonów archidiecezji poznańskiej.
Podczas obrzędu święceń udzielanych w nowo ustanowione święto Jezusa Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana, metropolita poznański w kontekście posługi apostolskiej papieża Franciszka zastanawiał się nad znaczeniem ubóstwa Chrystusa i Jego uczniów, ubóstwa kapłanów, Kościoła ubogiego i Kościoła dla ubogich.
– Ubóstwo kapłana to nic innego jak podporządkowanie wszystkich dóbr najwyższemu dobru Boga i Jego królestwa – mówił do neoprezbiterów wiceprzewodniczący Episkopatu Polski. – W rzeczywistości tylko ten, kto przeżywa tajemnicę Boga jako prawdziwe i ostateczne bogactwo, może zrozumieć i praktykować ubóstwo, które z pewnością nie oznacza pogardy i odrzucenia dóbr materialnych, lecz posługiwanie się nimi z wdzięcznością i serdecznością, i jednocześnie wyrzeczenie się ich z wewnętrzną wolnością – zauważył abp Gądecki.
Metropolita poznański przekonywał, że jedynie ubóstwo jest gwarancją, że kapłan będzie gotowy udać się tam, gdzie jego praca jest najbardziej pożyteczna i pilna. – Proboszcz ubogi to ten, co szuka wiernych, odwiedza rodziny, zaradzając ich potrzebom i biorąc udział w ich radościach, roztropnie zwraca uwagę, otacza opieką starców, słabych, opuszczonych, chorych i bliskich śmierci, szczególną troską ogarnia ubogich i cierpiących, podejmuje trud nawracania grzeszników i błądzących oraz każdemu pomaga w spełnianiu własnych obowiązków, przyczyniając się do rozwoju chrześcijańskiego życia w rodzinach – podkreślił abp Gądecki.
Wiceprzewodniczący Episkopatu Polski mówił też kandydatom do święceń prezbiteratu o pastoralnym charakterze ubóstwa i preferencyjnej opcji na rzecz ubogich. – Osobiście włączony w życie wspólnoty i odpowiedzialny za nią kapłan winien dawać świadectwo całkowitej „przejrzystości” w rozporządzaniu dobrami wspólnoty, których nigdy nie będzie traktował tak, jakby były one jego własnym majątkiem, ale jako rzecz, z której musi zdać sprawę Bogu i braciom, przede wszystkim ubogim – zauważył abp Gądecki.
– Nie należy zapominać o prorockim znaczeniu ubóstwa, które jest potrzebne w społeczeństwach prawdziwie zamożnych i konsumpcyjnych. Prawdziwie ubogi kapłan jest niewątpliwie znakiem odcięcia się, odrzucenia, nie poddania się presji współczesnego świata, który pokłada całą swą nadzieję w pieniądzu i bezpieczeństwie materialnym – mówił w homilii podczas święceń prezbiteratu abp Gądecki.
We Mszy św. połączonej z obrzędem święceń kapłańskich, obok biskupów pomocniczych, kapłanów i seminarzystów archidiecezji poznańskiej, wzięły udział rodziny neoprezbiterów. Po uroczystości w rezydencji arcybiskupów poznańskich abp Gądecki wręczył nowo wyświęconym kapłanom dekrety skierowujące ich na pierwsze placówki wikariuszowskie. Będą oni pełnić posługę duszpasterską m.in. w Gostyniu, Lesznie, Śremie, Środzie Wlkp. i Brodach Poznańskich. W najbliższą niedzielę w swoich rodzinnych parafiach odprawią pierwszą Mszę św. – tzw. Prymicje.
Obecnie do archidiecezji poznańskiej inkardynowanych jest 802 kapłanów diecezjalnych.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Dane te podał we wtorek wieczorem rektor świątyni ksiądz Olivier Ribadeau Dumas.
„Będziemy działać w celu ochrony naszych interesów gospodarczych”.
Propozycja amerykańskiego przywódcy spotkała się ze zdecydowaną krytyką.
Strona cywilna domagała się kary śmierci dla wszystkich oskarżonych.
Franciszek przestrzegł, że może ona też być zagrożeniem dla ludzkiej godności.
Dyrektor UNAIDS zauważył, że do 2029 r. liczba nowych infekcji może osiągnąć 8,7 mln.