Egipski Najwyższy Trybunał Konstytucyjny orzekł w niedzielę, że izba wyższa parlamentu, Szura, została wybrana niezgodnie z prawem, lecz nie będzie rozwiązana do czasu powołania nowego parlamentu.
Trybunał zakwestionował także legalność kryteriów wyboru członków konstytuanty, zdominowanej przez rządzących islamistów z Bractwa Muzułmańskiego.
Na razie nie wiadomo, kiedy dojdzie do wyboru parlamentu; wywodzący się z islamistycznego Bractwa Muzułmańskiego prezydent Mohammed Mursi chciałby, aby wybory rozpoczęły się w październiku.
Szura jest obecnie najwyższą w Egipcie władzą ustawodawczą.
Zarówno izba wyższa parlamentu, jak i konstytuanta są krytykowane przez liberalne i lewicowe ugrupowania. Zarzucają one zarówno Szurze jak i konstytuancie, że nie uwzględniają opinii świeckich polityków. Zdaniem laickiej opozycji nowa ustawa zasadnicza, przygotowana przez konstytuantę umożliwia islamistom wywieranie wpływu na ustawodawstwo i pozostawia mniejszości bez odpowiedniej ochrony prawnej. Opozycja obawia się islamizacji kraju poprzez ograniczenia swobód obywatelskich, praw kobiet i wolności mediów.
W perspektywie 2-5 lat można oczekiwać podwojenia liczby takich inwestycji.
Według FSB brał on udział w zorganizowaniu wybuchu na stacji dystrybucji gazu.
W audiencji uczestniczyła żona prezydenta Ukrainy Ołena Zełenska.