Dan Brown za eugeniką

Amerykański pisarz popiera manipulacje genetyczne i „kontrolę urodzin” jako środek przeciwko przeludnieniu.

W połowie maja ukazała się nowa książka kontrowersyjnego amerykańskiego pisarza Dana Browna. „Inferno” opowiada o tym, jak naukowcy w celu walki z przeludnieniem postanowili w wyniku manipulacji genetycznych wyhodować „nadczłowieka”. Jedna z bohaterek książki stwierdza pod jej koniec:  – Powinniśmy wykorzystać naszą technologię, by rozwinąć nasz gatunek i stworzyć ludzi, którzy są zdrowsi, silniejsi, bardziej odporni i mają lepsze mózgi.

– Od lat pomagamy naszej ewolucji, ale w niewielkim rozmiarze. Mamy szczepionki, sztuczne zapłodnienie – tłumaczy Brown w wywiadzie udzielonym niemieckiemu dziennikowi „Die Welt”. – Teraz otrzymaliśmy narzędzia do wspierania ewolucji na ogromną skalę. Musimy być bardzo ostrożni, zanim zabawimy się w Boga. Kwestie religijne i etyczne uważam za fascynujące – dodaje.

Jednocześnie nie uważa, by eugenika była nieetyczna. – Eugenika jest narzędziem. Jeśli możemy stosować techniki eugeniczne, by ulepszyć nasz gatunek, to znaczy, że ewolucja na to przyzwala. Miejmy nadzieję, że użyjemy jej dobrze – tłumaczy.

Brown wypowiedział się także na temat przeludnienia. – Ponad połowa ludności żyje najwyżej 10 mil od brzegu morza. A poziom morza wzrasta. Może to Matka Natura mówi: „Mam dość? Żegnaj Nowy Yorku”? Być może. Gdybyśmy mieli możliwość zmniejszyć naszą populację w sposób mniej bolesny, na przykład przez kontrolę urodzin, byłaby to odpowiednia droga – mówi.

Dan Brown to autor bardzo kontrowersyjnych, a jednocześnie poczytnych powieści sensacyjnych. Dzieła takie, jak „Kod Leonarda da Vinci” czy „Anioły i demony” pełne są zafałszowań dotyczących historii Kościoła, przedstawiają także jego współczesność w negatywnym świetle.

«« | « | 1 | » | »»
 • Jan
  03.06.2013 10:17
  > Ponad połowa ludności żyje najwyżej 10 mil od brzegu morza. A poziom morza wzrasta. Może to Matka Natura mówi: „Mam dość? Żegnaj Nowy Yorku”? <

  A jakby tak ktoś w USA: mam dość Dana Browna?

  To, co? Don Brawn przyjąłby to ze zrozumieniem i dał się zastrzelić? Czy raczej próbowałby powiadomić policję, uciekać, prosić o swoje życie?

  Łatwo jest szafować życiem innych i niestety robią to zwolennicy eugeniki. Wątpię jednak, żeby im się podobało umieranie w łagrze, obozie koncentracyjnym, pod ścianą straceń lub komorze gazowej.
 • Pan_Andrzej
  03.06.2013 10:21
  "Dzieła takie, jak „Kod Leonarda da Vinci” czy „Anioły i demony” pełne są zafałszowań dotyczących historii Kościoła, przedstawiają także jego współczesność w negatywnym świetle."

  A Dan Brown jest pisarzem czy historykiem? Nie wiem, czy Pan Redaktor zdaje sobie sprawę, ale on pisze książki sensacyjne, które mają się sprzedać, a nie publikacje naukowe.

  Mi się bardzo podobały, kawał dobrego czytadła, ale nikt rozsądny nie bierze takich książek na poważnie, nawet sam ich autor.

  Co do negatywnego światła - cóż, Dan Brown nie odkrył Ameryki, że Kościół jest pełen polityki i mrocznych tajemnic.
 • RaBi
  03.06.2013 13:13
  By sprzedać nową książkę powiedzieć warto każdą głupotę - byle sprzedać.
 • Eugeniusz
  03.06.2013 15:49
  Ta książka ukazała się niedawno po angielsku (polskie tłumaczenie ukaże się dopiero za kilka miesięcy).
  Jestem pewien, że nikt z redakcji Gościa Niedzielnego nie czytał jej.
  Czy wam nie jest wstyd?
  Piszecie o człowieku skrajnie nienawistnie tylko dlatego, że nie jest waszym sługą?
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  1 2 3 4 5 6 7
  8 9 10 11 12 13 14
  15 16 17 18 19 20 21
  22 23 24 25 26 27 28
  29 30 31 1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11
  26°C Poniedziałek
  dzień
  27°C Poniedziałek
  wieczór
  23°C Wtorek
  noc
  19°C Wtorek
  rano
  wiecej »