23 czerwca w Oświęcimiu-Brzezince będzie można usłyszeć utwór założyciela Drogi Neokatechumenalnej.
Biskupi z Polski i z Europy, liczni przedstawiciele środowisk żydowskich, katechiści Drogi Neokatechumenalnej z całego świata oraz inni zaproszeni goście wezmą udział w polskiej premierze symfonii „Cierpienie niewinnych”, która odbędzie się 23 czerwca na parkingu przed Bramą Śmierci byłego obozu zagłady Auschwitz II-Birkenau w Oświęcimiu-Brzezince. W specjalnej Celebracji Symfoniczno-Katechetycznej udział weźmie kilka tysięcy osób, w tym występujący w roli wykonawcy kompozytor symfonii Kiko Argüello – inicjator Drogi Neokatechumenalnej.
Na uroczystość, która odbędzie się na zakończenie 362. zebrania plenarnego Konferencji Episkopatu Polski w Krakowie, złożą się modlitwy, przemówienia i wykonanie wszystkich części symfonii. Dyrygentem będzie Pau Jorquera.
Symfonia składa się z czterech części: Getsemani, Lament, Przebacz im i Resurrexit. Jej tematem jest przemoc na świecie, która rodzi grzech człowieka, i wielka miłość Boga do swojego stworzenia. Utwór nawiązuje do cierpienia niewinnych, z jakim kompozytor spotkał się w barakach w Palomeras.
Wykonanie dzieła będzie także formą uczczenia jubileuszy 50-lecia kapłaństwa, które w tym roku obchodzą metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz oraz biskup bielsko-żywiecki Tadeusz Rakoczy.
Utwór będzie można jeszcze usłyszeć kilka dni później w Lublinie, podczas ceremonii wręczenia tytułu doktora honoris causa Kiko Argüello na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Senat uczelni docenił wkład współzałożyciela neokatechumenatu w odnowę Kościoła po Soborze Watykańskim II.
W uzasadnieniu nadania tytułu podkreślono, że Droga Neokatechumenalna, „która, jako forma wtajemniczenia chrześcijańskiego, prowadzi na całym świecie działalność ewangelizacyjną, staje w obronie wartości życia ludzkiego, godności osoby ludzkiej oraz chrześcijańskiego małżeństwa i rodziny”.
Premiera symfonii „Cierpienie niewinnych” odbyła się w madryckiej katedrze Almudena 2 lata temu. Fragmenty utworu tego utworu wykonano także w styczniu 2012 w Auli Pawła VI w Watykanie, kiedy Stolica Apostolska ogłosiła dekret akceptacji liturgii celebrowanych na Drodze Neokatechumenalnej.
Droga Neokatechumenalna została zainicjowana przez Hiszpanów Kiko Argüello i Carmen Hernández w latach 60. ub. wieku w slumsach Madrytu. W 1968 roku dotarła do Rzymu, w 2002 papież Jan Paweł II zatwierdził jej statuty ad experimentum na 5 lat. W 2008 r. zatwierdził je definitywnie kard. Stanisław Ryłko, przewodniczący Papieskiej Rady ds. Świeckich. Do Polski Droga dotarła w latach 70. dzięki jezuicie Alfredowi Cholewińskiemu.
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Osoby zatrudnione za granicą otrzymały 30 dni na powrót do Ameryki na koszt rządu.